Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Zespół "Teren" i turystyka w czasie wojny 04.11.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zespół „Teren” z Hoszczy w obwodzie rówieńskim Ukrainy po raz pierwszy wystąpił na Podlasiu wkrótce po swym powstaniu. W naszym regionie koncertował w ostatnich ponad dwudziestu latach kilkakrotnie. Był także gościem tegorocznego Festiwalu „Podlaska Jesień”. O działalności grupy opowie jej kierownik – Anatolij Iwasiuk.
W audycji powiemy także o turystyce w czasie wojny na terytorium Wołynia. Wojna początkowo zastopowała ruch turystyczny, obecnie w szczątkowej formie branża walczy o swe istnienie. Pojawiły się także nowe zjawiska – odkrywanie ciekawych miejsc z pobliżu miejsca zamieszkania. Dotyczy to szczególnie regionów zachodniej części Ukrainy, gdzie sytuacja jest bardziej spokojna i stabilna. O ciekawych historycznie miejscach, jako turystycznych kierunkach opowiedzą dr Iryna Jerko z Katedry Turystyki i Hotelarstwa Wołyńskiego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku i Julia Hryszczuk z Fundacji Wołyńskiej.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
O postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w kontekście 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiada dr Vitali Michalczuk.
Wieś Stołbce w gm. Nurzec - Stacja ma nietypową kolonijną zabudowę na obszarze ok. 25 km kwadratowych.
W programie spotkanie z artystką ukraińską Oleną Sarzhenko oraz członkami zespołu „Werwoczki” z Orli.
Rok temu, 3 listopada 2023 roku, zmarła śpiewaczka ludowa Maria Denisiuk z Kożyna. W programie – wspomnienie o śpiewaczce.
Chór „Kałyna” z Białegostoku był jednym z uczestników tegorocznego Festiwalu Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień". W zespole śpiewają przede wszystkim uchodźcy z Ukrainy, ale są także osoby z Białorusi, Gruzji, a nawet krajów Afryki.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Orli jubileusz 15-lecia działalności artystycznej świętował zespół „Werwoczki”.
Dziś w programie będziemy na Konkursie Recytatorskim „Trójgłos Poetycki”, którego organizatorem był Bielski Dom Kultury. Wzięli w nim udział między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, którzy uczą się języka ukraińskiego.
Od 2021 roku przy Parafii Prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi działa chór „Chabry”. W jego repertuarze są nie tylko pieśni religijne, ale też utwory ludowe, w tym ukraińskie.
Za nami cztery dni 33. Festiwalu Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień”. Na mapie jego wydarzeń było w tym roku aż siedem miejscowości województwa podlaskiego i liczne koncerty, a także spektakle teatralne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz