Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Na koncertach Festiwalu Kultury Ukraińskiej 21.10.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Za nami cztery dni 33. Festiwalu Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień”. Na mapie jego wydarzeń było w tym roku aż siedem miejscowości województwa podlaskiego i liczne koncerty, a także spektakle teatralne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na koncertach wystąpiło ponad trzydzieści zespołów, przeważnie z Podlasia, ale także z innych części Polski oraz goście z Ukrainy. W ich wykonaniu festiwalowa publiczność mogła posłuchać różnorodnych ukraińskich pieśni i podziwiać ludowe tańce, jak chociażby słynnego „hopaka”. Festiwalowe wydarzenia odbyły się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych, Hajnówce, Narwi i Siemiatyczach. W audycji relacje z koncertów.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz