Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Przed nami Festiwal "Podlaska Jesień" 16.10.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spektakle teatralne dla dzieci w Hajnówce i Białymstoku oraz koncert w Narwi rozpoczną w czwartek Festiwal „Podlaska Jesień”. Festiwal potrwa do niedzieli, a jego uczestnicy zaprezentują się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych, Hajnówce i Siemiatyczach. W audycji opowiemy o programie tegorocznego festiwalu.
Jednym z uczestników tegorocznej edycji „Podlaskiej Jesieni” będzie działający w Białymstoku zespół „Rosawa”. Tworzą go głównie ludzie, którzy przyjechali tu z Ukrainy. Śpiewa w nim między innymi Julia Sijenko, która przybyła do Polski uciekając przed wojną z Mariupola.
W ramach tegorocznego festiwalu teatralnego Kierunek Wschód, który odbył się w Białymstoku, zaprezentowano sztukę teatralną Cafe 1933. Choć był to spektakl w języku czeskim i wystawiano przez Praski Teatr Miejski, to jednak przedstawili ją ukraińscy aktorzy. Spektakl porusza straszliwą historię Wielkiego Głodu na Ukrainie. O tym jak doszło do realizacji przedstawienia i jego znaczeniu opowie autorka scenariusza i reżyserka spektaklu Anna Turło.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz