Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce 25.09.2024

25 września 2024

Realizacja projektu Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce, fot. L. Łabowicz
Realizacja projektu Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce, fot. L. Łabowicz



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 2024-09-25 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Projekt „Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce: mapowanie i upowszechnianie” zwraca uwagę na konieczność ratowania ukraińskiego dziedzictwa kulturowego na obszarze postmigracyjnym Polski Południowo-Wschodniej. Pionierski projekt realizuje Europa Nostra Heritage Hub w Krakowie, skupiająca organizacje zajmujące się ochroną,  zarządzeniem i popularyzacją dziedzictwa kulturowego i naturalnego, wspólnie z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ramach projektu realizowane są wyjazdy studyjne w rejony Nadsania, Łemkowszczyzny i Podlasia, w wyniku których powstają materiały do Społecznego archiwum aktywizmu na rzecz dziedzictwa w Europie Środkowej i Wschodniej oraz anglojęzyczne reportaże dźwiękowe (podcasty).

Na początku tygodnia w Bielsku Podlaskim w nagraniach do projektu brali udział liderzy społeczności ukraińskiej Podlasia. W „Ukraińskiej Dumce” o projekcie opowiada jego kierownik dr Olga Kich-Masłej z Zakładu Studiów Polsko-Ukraińskich.

Ponadto w programie sołtys Moszczony Pańskiej, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia „Moszczonka” Helena Koroluk opowiada o jego działalności. Od 2017 roku stowarzyszenie prowadzi aktywną działalność związaną z zachowaniem i promocją lokalnych tradycji.

Zaprasza Ludmiła Łabowicz


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Medal dla czasopisma "Nad Buhom i Narwoju" 23.09.2024


Redakcja Ukraińskiego Pisma Podlasia „Nad Buhom i Narwoju” otrzymała medal „Strażnik Pamięci”. Nagrodę przyznaje Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce



Sukcesy KGW na Wojewódzkich Dożynkach w Hajnówce 22.09.2024


W programie - o sukcesach KGW na Wojewódzkich Dożynkach w Hajnówce, spotkanie z autorką oryginalnych makatek Anną Góralczuk z Dubna oraz zaproszenie na "Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje”



Piknik charytatywny w Czeremsze Wsi 18.09.2024


Zespoły działające pod opieką Związku Ukraińców Podlasia biorą udział w akcjach charytatywnych. „Hiłoczka”, „Rodyna” i „Dobryna” wzięły niedawno udział w Pikniku dla Ignasia w Czeremsze Wsi.



20-lecie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia 16.09.2024


Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia świętowało 20-lecie istnienia.



Ze stolicy Ukrainy - Kijowa - na Islandię 15.09.2024


Już ponad 5 tys. Ukraińców mieszka i pracuje na Islandii.



Zwyczaje ludowe związane ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela 11.09.2024.


W „Ukraińskiej Dumce” o zwyczajach ludowych związanych ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela oraz spotkanie z Kateryną Piątkowską.



Łączy nas muzyka 09.09.2024


W Białymstoku odbył się koncert podsumowujący projekt „Rosawa - łączy nas muzyka” Fundacji M-patia



Moszczona Pańska dawniej i dziś 08.09.2024.


W programie – o Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej, nagrodach KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tykocinie oraz wspomnienia mieszkańców Moszczony Pańskiej o dawnym życiu i gospodarowaniu.



Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej 04.09.2024


W Bielsku Podlaskim ogłoszono dziś laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Zostali nimi w kategorii „Twórczość artystyczna” –Elżbieta Tomczuk i w kategorii „Działalność samorządowa”: dr Mikołaj Chrol




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok