Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Piknik charytatywny w Czeremsze Wsi 18.09.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zespoły działające pod opieką Związku Ukraińców Podlasia biorą udział w akcjach charytatywnych. „Hiłoczka”, „Rodyna” i „Dobryna” wzięły niedawno udział w Pikniku dla Ignasia w Czeremsze Wsi. Zespoły z Czeremchy, Dubiażyna i Białegostoku śpiewały dla chłopca, który choruje na padaczkę lekoodporną. Jak mówią członkowie zespołów – chętnie włączają się w takie akcje, a dodatkowo, w przypadku Czeremchy Wsi - od wielu lat współpracują z miejscową grupą śpiewaczą. Piknik, na którym było wiele atrakcji, zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich „Czeremszanki”. W audycji relacja z impreza i kolejne wydarzenie w gminie Czeremcha – warsztaty ukraińskich tradycyjnych pieśni i tańców, które poprowadziła kierowniczka zespołu folklorystycznego „Horyna” z Równego Ludmyła Wostrikowa.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz