20-lecie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia 16.09.2024

16 września 2024

20-lecie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia, 14.09.2024, fot. L. Łabowicz
20-lecie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia, 14.09.2024, fot. L. Łabowicz



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 2024-09-16 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia stawia za cel swojej działalności popularyzację dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego Podlasia. Jego liczne projekty dotyczą zachowania tradycyjnej architektury drewnianej, kuchni, rękodzieła oraz folkloru. Obchody jubileuszu to okazja, aby wspominać dotychczasowe osiągnięcia, a także podzielić się planami na przyszłość.

W ciągu dwóch dni (14-15.09) w siedzibie stowarzyszenia w Puchłach w gminie Narew odbywały się różnorodne warsztaty – wyszywania makatki, zielarskie oraz projektowania pamiątki regionalnej w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska.

Były też otwarte propozycje dla wszystkich zainteresowanych działalnością stowarzyszenia. Otwarto dwie wystawy "Między nocą a dniem" autorstwa Małgorzaty Pawelczyk oraz tradycyjnych makatek Anny Góralczuk z Dubna w gminie Boćki. Z koncertem tradycyjnych pieśni ukraińskich wystąpi zespół folklorystyczny „Rodyna” z Dubiażyna, a do tańcu zagrała Kapela Batareja.

W sobotę (14.09) w białostockim NieTeatrze odbył się koncert duetu “Wspak” połączony z premierą drugiej płyty „Songs of the Rising Sun”.

Duet jest laureatem I miejsca w kategorii “folklor opracowany, Starsza kategoria wiekowa (18-59 lat), małe formy” w ubiegłorocznym XIX Konkursie Piosenki Ukraińskiej «З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ», który organizuje Związek Ukraińców Podlasia.

W programie – spotkanie z członkiniami duetu.

Zespół „Wspak” to duet założony w 2018 roku przez dwie przyjaciółki,. Tworzy on autorskie aranżacje pieśni pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego i Łemkowszczyzny wzbogacone o wyjątkowe instrumenty smyczkowe.

Zaprasza Ludmiła Łabowicz


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rękodzieło Anny Olesiuk-Sawickiej z Redut 18.12.2024


W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.



Koncert Kolęd w Czeremsze 16.12.2024


Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.



Warsztaty wykonywania pająków w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze 15.12.2024


W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.



Konferencja o mniejszościach 11.12.2024


Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”



Spotkanie z pochodzącym z Kijowa Illią Tsalykiem 09.12.2024


W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.



Warsztaty w Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku 08.12.2024


W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.



Podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok 04.12.2024


W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.



VIII Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa 02.12.2024


„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.



Nadokienniki Ewy Korniluk, stypendystki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi 01.12.2024


W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok