Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Zwyczaje ludowe związane ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela 11.09.2024.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zgodnie z tradycją ludową w dzień Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela nie można było ciąć warzyw, zbierać grzybów, rąbać siekierą, a nawet kroić chleba. W niektórych wsiach po tym święcie siano zboże, bo jak mówiono „Hołowosieka – to berysia do zasieka”. W programie – o zwyczajach związanych z tym świętem w Dubiażynie i Mokrym.
Kateryna Piątkowska z Białegostoku jest autorką projektu Fundacji M-Patia „Rosawa – łączy nas pieśń”, którego prezentacja odbyła się w ostatnią niedzielę (08.09.). To lektorka języka polskiego, a także tłumaczka, znająca język polski, ukraiński, białoruski i rosyjski. Swoje zainteresowanie korzeniami ukraińskimi oraz nauką języków wyniosła z domu, w którym wychowywała się w środowisku wielokulturowym.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz