Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Na próbie zespołu Rosawa 01.09.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„Rosawa” to nowy na podlaskiej scenie zespół. W jego repertuarze przeważają ukraińskie piosenki, a tworzą go zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Białorusini i Polacy. Zespół powstał w ramach projektu „Jednoczy nas pieśni” Fundacji Empatia, a jego członkowie zbierają się na próbach w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku. Zawitamy z mikrofonem na jedną z prób grupy.
W audycji opowiemy także o dożynkowych zwyczajach na Polesiu. Zwieńczeniem żniw była tam tak zwana „boroda”, zwana na Podlasiu „perepełycią” (przepiórką). Na polu zostawiano niezżętą kępkę zboża, związywano z góry i ozdabiano kwiatami i kawałkami płótna, a pod tym na płaskim kamieniu i białym skrawku materiału kładziono kromkę chleba. O tym i innych zwyczajach wspomni etnomuzykolożka i śpiewaczka z Równego – Ałła Kowalczuk.
Katarzyna Wojewoda opowie o tworzonej przez siebie kolekcji podlaskich wyszywanych ręczników, a artystka, wokalistka i znawczyni gry na cymbałach oraz ukraińskich tradycyjnych tańców Oksana But ukaże pewne cechy tańców w Ukrainie.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz