Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Cerkiew w Czyżach w I poł. XIX w. 23.06.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W czwartek (20.06.) w Białymstoku przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkali się z liderami mniejszości narodowych i etnicznych. Podczas spotkania zorganizowanego przez pełnomocnika województwa podlaskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych z przedstawicielami społeczności mniejszościowych spotkał się także wiceminister Tomasz Szymański. W „Ukraińskiej Dumce” – relacja ze spotkania.
Zespoły ludowe kultywują lokalne tradycje śpiewacze i gwarę. Działają one w wielu wsiach, także w coraz bardziej spolonizowanych miejscowościach powiatu siemiatyckiego. Jednym z nich są „Niezabudki” z Nurca Stacji. W programie – spotkanie z członkiniami zespołu.
Ważnym momentem w dziejach parafii w Czyżach był przełom XVIII i XIX w., kiedy cerkiew została przebudowana lub też zbudowana od nowa. W tym czasie pojawiła się też świątynia na cmentarzu w Czyżach – obecnie najstarszy zabytek w gminie Czyże. Przełomowym momentem był zaś 1839 rok – czas likwidacji unii. O ważnych wydarzeniach w parafii Czyże w I poł. XIX w. w „Ukraińskiej Dumce” opowiada badacz dziejów wsi na Podlasiu Jerzy Plewa.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
Podlaski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku przekazał do ośrodków zbiorowego zakwaterowania w Augustowie pomoc humanitarną.
Jak o wydarzeniach tzw. rajdu „Burego” na przełomie stycznia i lutego 1946 roku pisała prasa powojenna do 1989 roku – mówi dr Janusz Danieluk.
W ubiegłym roku decyzją ministra kultury powołano nową instytucję - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim, w której odbywa się nauczanie j. ukraińskiego, odbyła się choinka ukraińska.
W programie - o tym, co robiły dzieci zimą kilkadziesiąt lat temu, o sprawach, którymi żyje wieś Parcewo oraz o etnonimach Pudlasz” i „Lićwin”.
To jedyny tego rodzaju punkt w regionie. Do Ukraińskiej Szkole Sobotniej w Białymstoku uczęszczają dzieci z Ukrainy z klas 1 - 4.
W świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyła się promocja książki Jerzego Plewy – „Zbucz, Rakowicze – wspomnienie przeszłości”.
W Bielskim Domu Kultury odbył się ukraiński Wieczór Kolęd – impreza z długą tradycją, od kilku lat w nowej formule.
W „Ukraińskiej Dumce” relacja z „Wieczoru Kolęd” w Parcewie, na którym wystąpił zespół „Rankowa Rosa” z Równego.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz