Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Antologia ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia 6.03.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ponad 500 stron liczy antologia ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia "Krajina swojoho słowa", prezentacja której odbyła się wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim. Znalazły się w niej utwory w różnych gatunkach literackich ponad 80 osób piszących w różnych dialektach ukraińskich i w literackim języku ukraińskim. Autorem antologii jest poeta i historyk z Bielska Podlaskiego Jerzy Gawryluk. Wydanie ukazało się staraniem Podlaskiego Instytutu Naukowego z tego miasta.
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz