Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Śmierć Żydówek w Treszczotkach (1943 r.) 12.02.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Żyją jeszcze ostatni świadkowie zabójstwa Żydówek w Treszczotkach podczas niemieckiej okupacji w 1943 roku. Ofiary - matka i córka - pochodziły ze Skupowa i chowały się w okolicznych lasach. Do wsi Treszczotki przychodziły z prośbą o jedzenie. Żandarm z posterunku w Klejnikach (mieszkaniec jednej z okolicznych wsi), zastrzelił je. Zwłoki były zakopane za rzeką, gdzie obecnie jest las. Niedawno pojawił się tam skromny pomnik.
Emeryci - Larysa i Leonid Nikonovy - pochodzą z Donbasu ale do wybuchu pełnoskalowej rosyjsko-ukraińskiej wojny przez ponad 30 lat żyli w Korosteniu na Żytomierszczyźnie. Gdy na Korosteń zaczęły lecieć rosyjskie rakiety podjęli decyzję o ucieczce do Polski. Przyjaznym miasteczkiem okazał się Drohiczyn nad Bugiem. W pierwszym okresie pomocną dłoń wyciągnęli do nich księża katoliccy. Emeryci stale uczęszczają do Domu Pomocy w Drohiczynie. Od półtora roku wynajmują małe mieszkanie i w czasie wojny nie chcą wracać do Korostenia.
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz