Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pojutrze na drogach w regionie znowu odbędą się protesty rolników. Dołączą do nich też farmerzy z gminy Orla. Głównym powodem zaniepokojenia na wsi jest wdrażany w Unii Europejskiej „Zielony Ład” czyli zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego zagrożonego zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej, zmniejszenie śladu środowiskowego i klimatycznego związanego z systemem żywnościowym a także przewodzenie globalnej transformacji w kierunku konkurencyjnej zrównoważoności „od pola do stołu”. Protestujący rolnicy nie widzą dla siebie szansy w produkcji ekologicznej. Boją się obniżki dopłat bezpośrednich. Są też zaniepokojeni importem produktów rolnych do UE z Ukrainy i rynków amerykańskich. Farmerzy z gminy Orla i okolic Hajnówki zwracają uwagę na szkody na plantacjach wyrządzane przez łosie i stada żubrów.
Przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu RP i Mniejszości Narodowych i Etnicznych przeprowadzają liczne spotkania z przedstawicielami nowych władz. Celem spotkań ma być rozwiązanie bieżących ważnych problemów tych środowisk. Rozmowa z wiceprzewodniczącym Komisji Grzegorzem Kuprianowiczem.
Zaprasza Eugeniusz Ryżyk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz