Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Nowy przystanek kolejowy Gregorowce Południowe 13.11.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W miniony czwartek na linii kolejowej z Białegostoku do Czeremchy otwarto nowy przystanek PKP Gregorowce Południowe. Dzięki tej inwestycji okoliczni mieszkańcy będą mogli w kilkanaście minut dojechać do Czeremchy lub Bielska Podlaskiego.
W Gregorowcach wybudowano nowy peron o długości 120 m. Jest on wysoki, ma 76 cm wysokości, dzięki temu łatwiej wsiada się do pociągów. Jednocześnie wszystkie osoby o ograniczonej mobilności mogą się do niego dostać, ponieważ jest wybudowana pochylnia, są też specjalne ścieżki naprowadzające. Nawierzchnia na peronie jest antypoślizgowa.
Z nowego przystanku Gregorowce Południowe podróżni korzystają od wczoraj. W ciągu doby zatrzymuje się tam 11 pociągów. Tuż obok peronu został też zmodernizowany przejazd drogowo-kolejowy.
Inwestycja w Gregorowcach w gm. Orla została dofinansowana ze środków budżetu państwa z Rządowego Programu Budowy lub Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021 - 2025. Kosztowała prawie 2,2 mln zł netto. W woj. podlaskim tym programem objęto 15 lokalizacji. Trzy kolejne inwestycje, dla których zostaną ogłoszone przetargi, to nowy przystanek Repczyce Zalew pomiędzy Kleszczelami i Czeremchą, modernizacja przystanków w Podbielu na trasie Kleszczele - Bielski Podlaski i w Kamionce Nowej na odcinku Sokółka - Suwałki.
Z wizytą w Szkole Podstawowej w Baniach Mazurskich, gdzie nauczany jest j. ukraiński.
Z wizytą w województwie podlaskim przebywa kilkusetosobowa grupa studentów z Ukrainy, którzy biorą udział w programie Study Tours to Poland
O postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w kontekście 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiada dr Vitali Michalczuk.
Wieś Stołbce w gm. Nurzec - Stacja ma nietypową kolonijną zabudowę na obszarze ok. 25 km kwadratowych.
W programie spotkanie z artystką ukraińską Oleną Sarzhenko oraz członkami zespołu „Werwoczki” z Orli.
Zespół „Teren” z Hoszczy w obwodzie rówieńskim Ukrainy po raz pierwszy wystąpił na Podlasiu wkrótce po swym powstaniu. W naszym regionie koncertował w ostatnich ponad dwudziestu latach kilkakrotnie
Rok temu, 3 listopada 2023 roku, zmarła śpiewaczka ludowa Maria Denisiuk z Kożyna. W programie – wspomnienie o śpiewaczce.
Chór „Kałyna” z Białegostoku był jednym z uczestników tegorocznego Festiwalu Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień". W zespole śpiewają przede wszystkim uchodźcy z Ukrainy, ale są także osoby z Białorusi, Gruzji, a nawet krajów Afryki.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Orli jubileusz 15-lecia działalności artystycznej świętował zespół „Werwoczki”.
Dziś w programie będziemy na Konkursie Recytatorskim „Trójgłos Poetycki”, którego organizatorem był Bielski Dom Kultury. Wzięli w nim udział między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, którzy uczą się języka ukraińskiego.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz