Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Relokacja przystanku kolejowego Gregorowce 14.05.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
PKP PLK S.A. podjęły decyzję o relokacji przystanku kolejowego Gregorowce na linii Białystok - Czeremcha o ok. 2 km - w pobliże samej wsi Gregorowce (gm. Orla). Obecny przystanek jest tam od 150 lat, czyli od wybudowania linii kolejowej. Decyzja PKP i władz woj. podlaskiego wyszła naprzeciw prośbie mieszkańców wsi Gregorowce. Spotkało to się z protestem mieszkańców trzech innych wsi Kol. Gredele, Gredele i Dydule, dla których dotarcie do nowej lokalizacji stacji wydłuży się. Będzie to od 2 do 6 km. Mieszkańcy tych okolic czują się wykluczeni komunikacyjnie ponieważ nie ma tam też linii autobusowych. Uważają że wszystkie te decyzje odbywały się poza nimi, nie było żadnych konsultacji społecznych. Budowa nowego przystanku wyniesie 2 mln 150 tys. netto i zakończy się w tym roku.
Dialektolog Maryna Tkaczuk z Kijowa z Akademii Nauk Ukrainy prowadzi badania gwar ukraińskich między Bugiem a Narwią.
Z wizytą w pasiece Anatola Rybaka we wsi Mikłasze w gm. Orla.
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz