Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Plany pracy Podlaskiego Instytutu Naukowego 5.02.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Plany pracy Podlaskiego Instytutu Naukowego w 2023 roku - prezes - dr Grzegorz Kuprianowicz.
Podlaskie miasteczko Brańsk pomaga miastu Borysław na Zachodniej Ukrainie.
Od kilku miesięcy Natalia i jej mąż Serhij Biłous z Białegostoku (sami pochodzą z centralnej Ukrainy) pomagają walczącej Ukrainie. Kupują dla walczących na froncie samochody, karetki pogotowia, jedzenie, generatory prądu, piły spalinowe czy nawet siekiery. Robili też paczki świąteczne dla dzieci. Niedawno Natalia woziła tą pomoc do Chersonia i okolic. Brat Serhija i inni pracownicy jego firmy jako ochotnicy wyjechali z Białegostoku bronić swoją ojczyznę Ukrainę.
Do mazurskiego Ełku i okolic w pierwszych miesiącach pełnoskalowej wojny na Ukrainie przyjechało prawie 2 tys. uchodźców. Władze lokalne, biznesmeni i mieszkańcy udzielili im wszechstronnej pomocy. W Ełku są też dwie firmy z kapitałem ukraińskim - rozmowa z jednym z właścicieli Henadijem Bakłanovym z Donbasu. Wielu uchodźców znalazło zatrudnienie w miejscowych zakładach produkcyjnych. Inni wyjechali do większych miast Polski. W Ełku pojawiają się nawet reklamy w j. ukraińskim.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz