Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Plany pracy Podlaskiego Instytutu Naukowego 5.02.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Plany pracy Podlaskiego Instytutu Naukowego w 2023 roku - prezes - dr Grzegorz Kuprianowicz.
Podlaskie miasteczko Brańsk pomaga miastu Borysław na Zachodniej Ukrainie.
Od kilku miesięcy Natalia i jej mąż Serhij Biłous z Białegostoku (sami pochodzą z centralnej Ukrainy) pomagają walczącej Ukrainie. Kupują dla walczących na froncie samochody, karetki pogotowia, jedzenie, generatory prądu, piły spalinowe czy nawet siekiery. Robili też paczki świąteczne dla dzieci. Niedawno Natalia woziła tą pomoc do Chersonia i okolic. Brat Serhija i inni pracownicy jego firmy jako ochotnicy wyjechali z Białegostoku bronić swoją ojczyznę Ukrainę.
Do mazurskiego Ełku i okolic w pierwszych miesiącach pełnoskalowej wojny na Ukrainie przyjechało prawie 2 tys. uchodźców. Władze lokalne, biznesmeni i mieszkańcy udzielili im wszechstronnej pomocy. W Ełku są też dwie firmy z kapitałem ukraińskim - rozmowa z jednym z właścicieli Henadijem Bakłanovym z Donbasu. Wielu uchodźców znalazło zatrudnienie w miejscowych zakładach produkcyjnych. Inni wyjechali do większych miast Polski. W Ełku pojawiają się nawet reklamy w j. ukraińskim.
W Sejmie odbyła się konferencja poświęcona 20-leciu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym
Podlaski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku przekazał do ośrodków zbiorowego zakwaterowania w Augustowie pomoc humanitarną.
Jak o wydarzeniach tzw. rajdu „Burego” na przełomie stycznia i lutego 1946 roku pisała prasa powojenna do 1989 roku – mówi dr Janusz Danieluk.
W ubiegłym roku decyzją ministra kultury powołano nową instytucję - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim, w której odbywa się nauczanie j. ukraińskiego, odbyła się choinka ukraińska.
W programie - o tym, co robiły dzieci zimą kilkadziesiąt lat temu, o sprawach, którymi żyje wieś Parcewo oraz o etnonimach Pudlasz” i „Lićwin”.
To jedyny tego rodzaju punkt w regionie. Do Ukraińskiej Szkole Sobotniej w Białymstoku uczęszczają dzieci z Ukrainy z klas 1 - 4.
W świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyła się promocja książki Jerzego Plewy – „Zbucz, Rakowicze – wspomnienie przeszłości”.
W Bielskim Domu Kultury odbył się ukraiński Wieczór Kolęd – impreza z długą tradycją, od kilku lat w nowej formule.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz