Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | VI Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa 20.11.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Migracje, deportacje i przesiedlenia w historii Podlasia to główny temat VI Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. W jej dwudniowych obradach, które odbyły się w Bielsku Podlaskim i Białej Podlaskiej wzięli udział naukowcy i badacze z Polski, Ukrainy oraz Białorusi.
Tematyka konferencji była związana z przypadającą w tym roku 75 rocznicą Akcji Wisła – masowej deportacji ukraińskiej ludności z południowo - wschodniej Polski na tak zwane Ziemie Odzyskane. Dotykała także aktualnego problemu migracji milionów obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia przed rosyjska agresją poza granicami kraju.
Podczas konferencji można było usłyszeć o historii ruchów migracyjnych na Podlasiu od najstarszych czasów, ale także o pomocy udzielanej przez ukraińską mniejszość uchodźcom z Ukrainy.
Oprócz tematów związanych z historią nie zabrakło także referatów z dziedziny etnografii, językoznawstwa oraz socjologii.
W audycji spotkamy się z uczestnikami konferencji. Powiemy także o przyznaniu tytułu Honorowego Członka Podlaskiego Instytutu Naukowego dr Mikołajowi Roszczence i o pomocy, którą od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę udziela Związek Ukraińców Podlasia.
Zaprosimy także na prezentację „Dobrywodzkiego Zielnika” i inne wydarzenia w regionie.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Podlaski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku przekazał do ośrodków zbiorowego zakwaterowania w Augustowie pomoc humanitarną.
Jak o wydarzeniach tzw. rajdu „Burego” na przełomie stycznia i lutego 1946 roku pisała prasa powojenna do 1989 roku – mówi dr Janusz Danieluk.
W ubiegłym roku decyzją ministra kultury powołano nową instytucję - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim, w której odbywa się nauczanie j. ukraińskiego, odbyła się choinka ukraińska.
W programie - o tym, co robiły dzieci zimą kilkadziesiąt lat temu, o sprawach, którymi żyje wieś Parcewo oraz o etnonimach Pudlasz” i „Lićwin”.
To jedyny tego rodzaju punkt w regionie. Do Ukraińskiej Szkole Sobotniej w Białymstoku uczęszczają dzieci z Ukrainy z klas 1 - 4.
W świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyła się promocja książki Jerzego Plewy – „Zbucz, Rakowicze – wspomnienie przeszłości”.
W Bielskim Domu Kultury odbył się ukraiński Wieczór Kolęd – impreza z długą tradycją, od kilku lat w nowej formule.
W „Ukraińskiej Dumce” relacja z „Wieczoru Kolęd” w Parcewie, na którym wystąpił zespół „Rankowa Rosa” z Równego.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz