Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią 12.09.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jakie są nastroje wśród mieszkańców wsi Klukowicze (gm. Nurzec - Stacja) i Wilanowo (gm. Mielnik), które są w strefie stanu wyjątkowego? Jak mówią rozmówcy jest spokój a do częstych spotkań ze Strażą Graniczną i tak wszyscy są przyzwyczajeni. Spotkamy się też z Michałem Ziniewiczem z Dobrowody w gm. Kleszczele, który zajmuje się agroturystyką. Tam strefa stanu wyjątkowego zaczyna się zaraz za wsią.
O źródełku i krzyżu - pomniku z 1915 na łąkach w okolicy wsi Żurobice (gm. Dziadkowice) mówi starosta cerkwi w tej wsi Antoni Sapieżko z Hornowa.
Rozmowa z kierownikiem zespołu "Dwa kolory" z Legionowa k. Warszawy Petrom Romanivem. W zespole śpiewają głównie Polacy a w repertuarze grupy dominują piosenki ukraińskie. Tydzień temu "Dwa kolory" można było posłuchać na festynie archeologicznym w Zbuczu.
Rozmowa z 97 -letnim Mikołajem Korolukiem z Moszczony Pańskiej k. Siemiatycz. Jest to pierwsza część wspomnień nt. początku II Wojny Światowej.
Z wizytą w województwie podlaskim przebywa kilkusetosobowa grupa studentów z Ukrainy, którzy biorą udział w programie Study Tours to Poland
O postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w kontekście 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiada dr Vitali Michalczuk.
Wieś Stołbce w gm. Nurzec - Stacja ma nietypową kolonijną zabudowę na obszarze ok. 25 km kwadratowych.
W programie spotkanie z artystką ukraińską Oleną Sarzhenko oraz członkami zespołu „Werwoczki” z Orli.
Zespół „Teren” z Hoszczy w obwodzie rówieńskim Ukrainy po raz pierwszy wystąpił na Podlasiu wkrótce po swym powstaniu. W naszym regionie koncertował w ostatnich ponad dwudziestu latach kilkakrotnie
Rok temu, 3 listopada 2023 roku, zmarła śpiewaczka ludowa Maria Denisiuk z Kożyna. W programie – wspomnienie o śpiewaczce.
Chór „Kałyna” z Białegostoku był jednym z uczestników tegorocznego Festiwalu Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień". W zespole śpiewają przede wszystkim uchodźcy z Ukrainy, ale są także osoby z Białorusi, Gruzji, a nawet krajów Afryki.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Orli jubileusz 15-lecia działalności artystycznej świętował zespół „Werwoczki”.
Dziś w programie będziemy na Konkursie Recytatorskim „Trójgłos Poetycki”, którego organizatorem był Bielski Dom Kultury. Wzięli w nim udział między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, którzy uczą się języka ukraińskiego.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz