Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią 12.09.2021

12 września 2021

Przed wsią Wilanowo w gm. Mielnik, fot. E. Ryżyk
Przed wsią Wilanowo w gm. Mielnik, fot. E. Ryżyk



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 2021-09-12 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

    Jakie są nastroje wśród mieszkańców wsi Klukowicze (gm. Nurzec - Stacja) i Wilanowo (gm. Mielnik), które są w strefie stanu wyjątkowego? Jak mówią rozmówcy jest spokój a do częstych spotkań ze Strażą Graniczną i tak wszyscy są przyzwyczajeni. Spotkamy się też z Michałem Ziniewiczem z Dobrowody w gm. Kleszczele, który zajmuje się agroturystyką. Tam strefa stanu wyjątkowego zaczyna się zaraz za wsią.  

    O źródełku i krzyżu - pomniku z 1915 na łąkach w okolicy wsi Żurobice (gm. Dziadkowice) mówi starosta cerkwi w tej wsi Antoni Sapieżko z Hornowa.

    Rozmowa z kierownikiem zespołu "Dwa kolory" z Legionowa k. Warszawy Petrom Romanivem. W zespole śpiewają głównie Polacy a w repertuarze grupy dominują piosenki ukraińskie. Tydzień temu "Dwa kolory" można było posłuchać na festynie archeologicznym w Zbuczu.

    Rozmowa z 97 -letnim Mikołajem Korolukiem z Moszczony Pańskiej k. Siemiatycz. Jest to pierwsza część wspomnień nt. początku II Wojny Światowej.

   


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Konkurs kolęd "Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi" 22.12.2024


W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego



Rękodzieło Anny Olesiuk-Sawickiej z Redut 18.12.2024


W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.



Koncert Kolęd w Czeremsze 16.12.2024


Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.



Warsztaty wykonywania pająków w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze 15.12.2024


W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.



Konferencja o mniejszościach 11.12.2024


Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”



Spotkanie z pochodzącym z Kijowa Illią Tsalykiem 09.12.2024


W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.



Warsztaty w Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku 08.12.2024


W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.



Podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok 04.12.2024


W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.



VIII Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa 02.12.2024


„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok