Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Letnie podróże do Ukrainy 25.08.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Polesie i Lwów to dwa kierunki letnich wyjazdów gości nasze audycji. Julita Charytoniuk – znana śpiewaczka, kierownik zespołu „Południce” i animatorka działań na rzecz zachowania tradycyjnej kultury odwiedziła swych starych znajomych na ukraińskim Polesiu. Poleskie wsie już od wielu lat są miejscem peregrynacji wielbicieli tradycyjnych śpiewów i obrzędów z Polski. Podczas tegorocznego wyjazdu jego uczestniczki z zespołu „Z Lasu” zabrały ze sobą także płyty „Głosy kobiet”, aby podarować je kobietom, od których nauczyły się prastarych pieśni.
Anatol Karpiuk za cel swej wycieczki obrał Lwów. Był tam akurat przed obchodami 30. Rocznicy Niepodległości Ukrainy. Mógł więc, oprócz uroków zabytkowego miasta, poczuć atmosferę zbliżającego się państwowego święta.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz