Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Zwyczaje na św. Trójcę 20.06.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jakie były zwyczaje w dniu św. Trójcy w Grabowcu i okolicach? Mówi Magdalena Jakimiuk z Archiwum Podlaskiego, autorka pracy magisterskiej w Katedrze Ukrainistyki UMCS w Lublinie nt. leksyki cyklu kalendarzowego we wsi Grabowiec w gm. Dubicze Cerkiewne.
Sprawnie przebiegają tegoroczne sianokosy nad rzeką Nurzec. Rolnicy są też zadowoleni z plonów traw. Mówi sołtys wsi Piotrowszczyzna w gm. Kleszczele Władysław Kozłowski, który pomaga synu w prowadzeniu dużego gospodarstwa wyspecjalizowanego w produkcji mleka.
Stosunki narodowościowe na Północnym Podlasiu w XIX-XX w.w. były skomplikowane. W tym roku mija m.in. 100 lat od spisu powszechnego w Polsce w 1921 roku. Jego wyniki np. w okolicach Kleszczel były kuriozalne. Opowiada o nich historyk i językoznawca, urodzony w Kleszczelach, dr Mikołaj Roszczenko.
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz