Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Pierwsza Święta Liturgia w kapliczce św. Jerzego w Policznej 18.04.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W kapliczce św. Jerzego w Policznej odbędzie pierwsza Święta Liturgia. Cerkiewka jest poświęcona księdzu Jerzemu Stepaniukowi, który przyszedł na świat we wsi Policzna w 1881 roku. Bieżeństwo 1914 roku, a następnie rewolucyjna zawierucha w Rosji, rzuciła go na terytorium dzisiejszego Kazachstanu, gdzie w 1918 został zamordowany przez bolszewików. W 2000 roku został zaliczony go grona świętych, a we wrześniu 2020 roku w jego rodzinnej wsi stanęła kapliczka, należąca do prawosławnej parafii w Werstoku.
W audycji powiemy także o trwającym Narodowym Spisie Powszechnym. Z zastępcą przewodniczącego Związku Ukraińców Podlasia Andrzejem Artemiukiem porozmawiamy o znaczeniu spisu dla organizacji mniejszości, wynikach w poprzednich spisach i prognozach dotyczących obecnego. Zapytamy także jak spisuje się młode pokolenie podlaskich Ukraińców.
Zapowiemy także Podlaski Konkurs Tematyczny „Na skrzydłach pieśni – życie i twórczość Łesi Ukrainki”, którego pierwszy etap odbędzie się 21 kwietnia.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz