Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Protest przeciwko fermie drobiu w Czeremsze Wsi 15.02.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Czeremsze Wsi rozpoczął się protest przeciwko planom budowy na zachód od miejscowości dużej fermy drobiu (8 dużych kurników). Mieszkańcy obawiają się przykrych zapachów, hałasu od ciężkiego transportu i jego wpływu na stan lokalnych dróg i budynków, degradacji okolicznej przyrody. Inwestor i właściciel kilkunastohektarowej działki uważa, że wszystkie parametry, które mają być spełnione wg prawa są spełnione. Ponadto budynki inwentarskie i technologia produkcji będą bardzo nowoczesne. Władze Gminy Czeremcha wszczęły postępowanie administracyjne, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację tej inwestycji. Jest to konieczne dla uzupełnienia raportu o oddziaływaniu na środowisko tej fermy. Ustalono termin załatwienia sprawy i wydania decyzji do 30 czerwca 2021 roku.
Gruba pokrywa śnieżna w lasach i na polach to w ostatnich tygodniach ciężkie warunki dla zdobywania pożywienia przez zwierzynę leśną. O pomocy dla niej mówi prezes Koła myśliwskiego "Cietrzew" w Kleszczelach Eugeniusz Sawicki.
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz