Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Agroturystyka na Podlasiu 30.09.2018
W woj. podlaskim dynamicznie rozwija się baza dla agroturystyki. W ślad za tym nie idzie zwiększony napływ turystów. Szczególnie mało klientów mają gospodarstwa agroturystyczne w mniej atrakcyjnych przyrodniczo rejonach regionu.
W wieku 79 lat zmarł Bogdan Martyniuk z Warszawy - lekarz i działacz społeczny. Urodził się w Dermaniu na Wołyniu. Przez wiele lat był przewodniczącym Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy Towarzystwie Opieki nad Zabytkami. W konkursach plastycznych dla dzieci i młodzieży brało udział po kilkaset do kilku tysięcy uczestników. Wiele prac napływało z Podlasia. Najlepsi potem brali udział w plenerach malarskich w Beskidach i na Roztoczu. Komisja prowadziła inwentaryzację fotograficzną i liczne prace remontowe cerkwi, dzwonnic, krzyży przydrożnych i cmentarnych. Bogdan Martyniuk był związany z Podlasiem.
Wspomnienia Anny Góralczuk z Dubna koło Bociek. Rodziców i całe jej rodzeństwo niemieckie władze okupacyjne wysłały podczas II wojny światowej z Knoryd do prac przymusowych w gospodarstwie rolnym w okolicach Węgorzewa.
Zaprasza Eugeniusz Ryżyk.
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz