Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | XX lecie Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach 01.07.2018
Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach ma już 20 lat. W ubiegłym roku w zagrodzie nad Narwią obchodzono 30 – lecie przeniesienie wiatraka ze wsi Trościanka, który dał początek skansenowi, a w tym - zapoczątkowania zorganizowanej działalności. Zagroda w Koźlikach to nie tylko zabytkowe drewniane budynki, takie jak dom, wspominany wiatrak, stodoła, czy zbudowana ostatnio stajnia, to także miejsce spotkań, imprez kulturalnych oraz licznych warsztatów. Inny jubileusz to 75 - lecie dr Mikołaja Roszczenki – ukraińskiego historyka i filologa z Kleszczel, który swe życie związał z Lublinem, będąc pracownikiem Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej , jednak duszą pozostał wierny Małej Ojczyźnie. Uwidacznia się to w jego działalności społecznej i naukowej, a plonem jest między innymi monografia rodzinnej miejscowości. Z okazji jubileuszu Towarzystwo Ukraińskiej wydało numer swych „Zeszytów Naukowych” ku czci dr Mikołaja Roszczenki pod tytułem „Kleszczele, Podlasie, Ukraina”. W audycji spotkamy się także z Mirosławem Samosiukiem – prezesem Klubu Piłkarskiego „Kolejarz” Czeremcha, który opowie o piłkarskiej tradycji w Czeremsze dniu dzisiejszym Klubu oraz zbliżających się mistrzostwach piłki błotnej.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz