W ostatnim czasie na ekrany polskich kin wszedł film Nędznicy. Jest on adaptacją powieści Victora Hugo o tym samym tytule. Zrealizowany został przez Anglików, którym Hugo był niechętny. Nie oglądałem tego filmu, lecz na pewno dzieło Hugo zostało spłycone. Niemożliwe jest zawarcie w 2 godz. 37 min. filmu, tekstu, którego przeczytanie zajmuje ponad 12 godzin. Nie sposób przenieść na ekran poglądów bohaterów powieści, traktatów największych filozofów świata, do których odwołuje się autor i z nimi polemizuje. Liczne odnośniki, wątki poboczne zostały na pewno pominięte w filmie, który jest już kolejną próbą przeniesienia tego arcydzieła literatury światowej na ekran.
Najlepiej byłoby przeczytać Nędzników. Wymaga to dużo wysiłku i czasu. Ja ze swojej strony polecam wysłuchanie Nędzników na coraz popularniejszym audio booku. Audio book ten dostępny jest
w sklepach internetowych, a także w bibliotekach w działach zbiorów specjalnych.
Victor Hugo żył w latach 1802 -1885. Uważany jest za największego pisarza romantycznego Francji. Był członkiem Akademii Francuskiej, deputowanym do Konstytuanty, a potem do Zgromadzenia Narodowego. Pochowany jest we paryski Panteonie.
Victor Hugo akcję powieści umiejscowił we Francji (przede wszystkim Paryż, ale też prowincja). Czas to epoka Napoleońska i czas Restauracji. W powieści ukazuje nędze człowieka. Jego podłość wobec bliźnich. Chęć wzbogacenia się kosztem innych. Oszukaństwo, kłamstwo, chciwość itd. to cechy, które kierują działaniami większości ludzi. Przyczyn takiego stanu rzeczy autor upatruje w biedzie, niskim poziomie moralnym człowieka, niskim poziomie edukacji, nie doskonałym systemie prawnym i sądowniczym, wojnach itp. W sposób mistrzowski Hugo przedstawił przemianę, jaką przeszedł jeden z głównych bohaterów powieści Jean Valjean. Losy zwykłych ludzi w Nędznikach splatają się z gigantami np. Napoleonem. Autorytetem do którego Hugo się odwołuje, i którym się podpiera dla wykazania prawidłowości swoich poglądów, jest Dante Alighieri. Powieść jest pełna stwierdzeń zmuszających do głębszego zastanowienia np. „zdziwienie jest początkiem mądrości”, najmniejsza mrówka, kwiat, podlegają takim samym prawom przyrody, jak słońce czy inne gwiazdy. Victor Hugo w swoim pisarstwie, prezentuje wartości chrześcijańskie. W nędznikach znajdziemy sformułowanie, że najpiękniejszym imieniem, jakie człowiek wymyślił na nazwanie Boga to miłosierdzie.
Rafał Sianko
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska