"Magiczne miejsce" Agnieszka Krawczyk

30 czerwca 2010, 00:54

Czytam książki | "Magiczne miejsce" Agnieszka Krawczyk

Któż z nas nie marzył o ucieczce z pełnego zgiełku, hałaśliwego miasta na cudowną wieś, gdzie czas płynie w innym tempie i można spotkać niezwykłych ludzi? Moja nowa powieść „Magiczne miejsce” opowiada historię życia
w małej, bardzo malowniczej wiosce.
Jej mieszkańcy są niezwykle oryginalnymi osobami: ktoś po amatorsku zajmuje się astronomią, ktoś inny wytwarza perfumy dawnymi metodami, jest też miłośnik piractwa
i literatury marynistycznej. W książce pojawia się wątek miłosny, a także jest historia przygodowo-kryminalna. Bardzo chciałam, żeby książka – podobnie jak „Napisz na priv” – budziła pozytywne emocje, była ciepła i krzepiła
(jak cukier). Pisząc ją, miałam przed oczami moje dwa ulubione seriale telewizyjne, utrzymane w podobnym stylu: „Przystanek Alaska” i australijskie „Córki McLeoda”.
Mam nadzieję, że i ta książka znajdzie swoich zwolenników.
Agnieszka Krawczyk

AGNIESZKA KRAWCZYK
Agnieszka Krawczyk, krakowianka, ciekawa świata i ludzi. Pisze śmieszne, pełne humoru książki, świetnie bawiąc się przy ich tworzeniu, jej mistrzem jest Kornel Makuszyński.
O jej debiutanckiej powieści „Napisz na priv”, nazywanej „hitem forów internetowych”
tak napisała jedna z Internautek „czytam i uśmiech niczym banan nie schodzi mi z ust”.
Mottem życiowym autorki jest zdanie z powieści Rafaela Sabatiniego „Scaramouche”:
„Już od urodzenia posiadał dar humoru i świadomość, że świat jest szalony. Było to całe
jego dziedzictwo”.


Do Idy, maleńkiej wioski, gdzieś na Podkarpaciu, przyjeżdża Witold Mossakowski, 35-letni prawnik, wiceminister w MSZ. Kilka miesięcy wcześniej, kierowany trochę niezrozumiałym impulsem, kupił tu posiadłość ze zrujnowanym pałacem, który postanowił odrestaurować.
Już pierwsza wyprawa do wsi wprawia go w zdumienie – wszystko jest tu niezwykłe: nietypowa architektura, niesamowite dzieci uwielbiające Harry'ego Pottera, a w końcu mieszkańcy – zbiorowisko oryginałów.
Sołtysem jest młoda dziewczyna, Mila Bielak, która nie tylko kieruje Spółdzielnią Wiejską (gospodynie dziergają koronki używane do ozdabiania eleganckich sukni ślubnych za granicą), ale też interesuje się astronomią i posiada małe obserwatorium na dachu swego dziwnego domku, będącego zbieraniną rozmaitych dobudówek.
Witold zaprzyjaźnia się z parą nauczycieli: złośliwym polonistą Albertem, miłośnikiem PRL-owskich dobranocek i matematykiem Wojtkiem, pasjonującym się pasjansami oraz kryminałami o milicjantach. Dzięki Mili odwiedza też panią Teklę Tyczyńską, córkę byłych właścicieli majątku, która zajmuje się destylacją perfum dawnymi metodami.
Pod wpływem mieszkańców Idy i ujmującej atmosfery tego „cudownego miejsca” Mossakowski zaczyna dojrzewać do myśli o porzuceniu służby państwowej i założeniu własnego biznesu. W odrestaurowanych wnętrzach pałacu Tyczyńskich zamierza otworzyć elegancki hotel. Ma jednak świadomość dużej konkurencji w tej branży i usilnie poszukuje motywu przewodniego, który mógłby odróżnić jego hotel od innych.
Niespodziewaną wskazówkę daje mu pani Tekla – na podłodze w jednym z pokoi widnieje dziwna mozaika z tajemniczym labiryntem. Była dziedziczka informuje bohatera, że jej ojciec był związany z lożą masońską, kolekcjonował stare księgi i interesował się św. Graalem. Witold zaczyna badać historię pałacu – odkrywa, że ma on swoje tajemnice. Znaczenie mają nie tylko mozaiki na podłodze oraz witraże, ale i układ architektury ogrodowej. Wyjaśnia też zagadkę związaną z ojcem pani Tyczyńskiej. Wszystkie te odkrycia sprawiają, że hotel „Pod Graalem i Różą” ma szansę stać się wielką atrakcją turystyczną, zwłaszcza dla wielbicieli książek w stylu „Kodu Leonarda da Vinci” D. Browna.
Witold, który wszystkie swoje poszukiwania kryminalne traktuje z wielkim humorem, jako rodzaj umysłowej szarady, jest miłośnikiem powieści o piratach. Pewnego dnia opowiada przyjaciołom o zaginionym wraku, w którego poszukiwaniu brał udział jako obserwator. Mimo bardzo dobrych dokumentów pokładowych i wyraźnego określenia położenia statku, wrak nie został odnaleziony. Wyprawa była znakomitą przygodą, ale okazała się fiaskiem. Niespodziewanie Mila znajduje rozwiązanie tej zagadki, dochodząc do tego wyłącznie drogą dedukcji, bez oglądania oryginalnych dokumentów. Witold proponuje dziewczynie układ
– zawrą umowę z firmą poszukującą wraku i w zamian za pewną sumę wskażą położenie statku. Jeżeli wszystko się uda, Mila zainwestuje w hotel „Pod Graalem i Różą”.
Tak też się dzieje. W międzyczasie Witold odkrywa tajemnice Mili, która pojawiła się w Idzie kilka lat wcześniej „znikąd”. Dziewczyna wyznaje mu, że mieszkała wiele lat w Argentynie, pracując w dużej kancelarii zajmującej się pozyskiwaniem praw autorskich do książek. Wydarzyło się jednak nieszczęście – jej mąż, pisarz dokumentujący czasy wojskowej junty, zginął w wypadku samochodowym wraz z ich maleńkim dzieckiem. To wyznanie bardzo zbliża parę bohaterów. Nadal są pełni szalonych pomysłów, oglądają mecze, szukają kryminalnych śladów w starym pałacu i duchów w jego najbliższym otoczeniu, ale znaczą dla siebie coraz więcej.
Podczas otwarcia hotelu, w którym biorą udział wszyscy bohaterowie pojawiający się
w książce, Mossakowski wyznaje Mili miłość. Dla obojga (i dla pałacu również) zaczyna się nowe życie.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok