Radio Białystok | Magazyny | Czytam książki | "Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zula Pogorzelska stała się bohaterką najnowszego komiksu Tomasza Brańskiego. To kolejna aktorka tzw. starego kina, której sylwetkę przybliża białostocki twórca. W ubiegłym roku opublikował album poświęcony Norze Ney. Komiks można znaleźć na profilu autora, ale też na częstych wystawach, które pokazuje w wielu miejscach regionu.
Wydawnictwo to 30 stron wywiadów i artykułów o przedwojennej aktorce, śpiewaczce i tancerce. Komiks opowiada m.in. o początkach jej kariery w kabarecie Qui Pro Quo, karierze scenicznej i filmowej, aż po ostatnie miesiące życia. Za kolor i skład, podobnie jak przy komiksie o Norze Ney, odpowiada Mateusz Kurczoba.
Zula Pogorzelska (1898-1936) to jedna z gwiazd międzywojennego teatru i kina. Znana z występów w Teatrze Bagatela czy kabaretu Qui Pro Quo – jak pisze w posłowiu do komiksu Maria Libera – kreowała się na kobietę wyzwoloną. Jej "Bo ja się boję sama spać" i "Czy Pani mieszka sama" zostawały szlagierami. Podobne role grała na ekranach kin. Zadebiutowała w 1926 roku w "Gorączce złotego". Później grała role m.in. w „Ułani, ułani, chłopcy malowani” czy „Kocha, lubi, szanuje”. Zmarła w 1936 roku w Wilnie. Pochowano ją na warszawskich Powązkach.
Dorota Sokołowska zaprosiła do studia autora komiksu, żeby porozmawiać o tym, dlaczego zajmuje go tego typu literatura.
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska