Serca czytelników zdobyła dzięki wciągającemu prowadzeniu fabuły oraz wrażliwemu i wnikliwemu pisaniu o emocjach.
Agnieszka Jeż w najnowszej powieści opisuje losy Polaków na Kresach w czasie drugiej wojny światowej. „Nagły świt” to dramatyczna historia o cierpieniu i nienawiści, ale też o wielkiej miłości i niezłomnej nadziei. Premiera pierwszego tomu SAGI RODZINY POLAKOWSKICH już 7 września.
Druga wojna światowa. Gdy z Zachodu nadciąga nazistowska nawałnica, na wschodnie kresy Rzeczpospolitej pada zgoła inny cień – sowieckiego żołnierza w obdartym płaszczu i z czerwoną gwiazdą na czapce.
Anna Polakowska wie, do czego są zdolni Sowieci, i wolałaby się trzymać od nich jak najdalej. Ale podczas gdy jej mąż, oficer w Wojsku Polskim, przebywa na froncie, ona musi zrobić wszystko, by ochronić swoje dzieci.
Jej najstarsza córka, dorosła już prawie Zosia, właśnie przeżywa pierwszą miłość. Jednak w obliczu tego, co szykuje dla nich los – i sowieckie wyzwolenie – wszystko inne schodzi na dalszy plan. Choć może to właśnie miłość jako jedyna potrafi dać siłę, by stawić czoła okrutnej rzeczywistości Syberii, dokąd zostają przesiedleni Polakowscy. Kiedy do głosu dochodzi prawdziwa natura Sowietów, a każdy dzień staje się walką o przetrwanie, liczy się tylko to, co najważniejsze.
Bo każdy dzień może być tym ostatnim.
Ta przejmująca powieść pokazuje, że kiedy polscy zesłańcy trafiają na koło sowieckiej ruletki, stawką staje się tylko walka o przetrwanie. Jednak choć zmuszeni są oddawać po kawałku swoje dawne życie, wciąż pozostaje im nadzieja... Polecam nie tylko miłośnikom powieści z historią w tle!
Magdalena Witkiewicz, pisarka
Ileż ludzkich historii poplątała II wojna światowa… Dzieje polskich rodzin na wschodzie II Rzeczypospolitej były szczególnie zagmatwane. Wiele z nich zostało rozdzielonych i rzuconych daleko od swojej ziemi ojczystej, by walczyć o przetrwanie na złowrogim Sybirze, gdzie – mimo wszystko – życie toczyło się dalej, a cierpienie i śmierć przeplatały się nieraz z miłością i przygodą. Czy fikcja literacka może oddać te realia? Okazuje się, że tak. Agnieszka Jeż ze znawstwem i szacunkiem porusza się wokół faktów historycznych, a losy jej bohaterów wciągają bez reszty…
dr Marcin Zwolski, kierownik Muzeum Pamięci Sybiru, Dział Naukowy – Instytut Badawczy
Agnieszka Jeż - pisarka, filolożka polska i bałtystka. Z genów krakowianka i góralka, z urodzenia warszawianka, od 20 lat mieszka w Sulejówku. Kiedy nie czyta i nie pisze, spaceruje. Chodzenie to mój narkotyk, powtarza za Konwickim. Pozostałe uzależnienia to ogród i góry. Przez wiele lat zawodowo zajmowała się książkami na stanowisku redaktorki i wydawczyni. W 2016 r. zadebiutowała jako pisarka. Od tamtej pory ukazało się ponad dwadzieścia książek z jej nazwiskiem na okładce.
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska