"Koniec samotności" Janusz Leon Wiśniewski

19 września 2019, 20:32

Koniec samotności
Koniec samotności

Wydana w 2001 roku debiutancka powieść Janusza Leona Wiśniewskiego „S@motności w Sieci” opowiadała o internetowej miłości. Szybko stała się jednym z największych polskich bestsellerów. Do tej pory książka sprzedała się w Europie Wschodniej w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy! Na kartach powieści „Koniec samotności” powracają bohaterowie, za którymi Czytelnicy tęsknili.  

Główni bohaterowie "Końca samotności" to nowe pokolenie. Kuba i Nadia również poznali się dzięki Internetowi, ale… w klasztorze.

Ona - Polka urodzona w Hamburgu, ma skomplikowaną historię rodzinną. Dziś jest obywatelką świata dumną ze swoich korzeni. Pielęgnuje tradycję, mówi biegle w kilku językach, gotuje, tworzy i podbija swoim talentem zagraniczne rynki pracy. Po ojcu odziedziczyła zamiłowanie do kamieni, dlatego dziś studiuje konserwacją zabytków. Na jej talencie szybko poznają się międzynarodowe firmy, a życie zmienia się diametralnie od momentu poznania Jakuba, syna Agnieszki i Joachima.

Młodzi znaleźli się jak w korcu maku - on jest czuły, romantyczny, szarmancki, opiekuńczy. Po prostu niedzisiejszy. Wzrusza go los wzgardzonych i odepchniętych, mimo funkcjonowania w środowisku informatyków nie pozostaje obojętny wobec tych, których los doświadczył. Kocha Nadię do szaleństwa, ale prawdziwą tęsknotę ujawnia dopiero w mejlach, które pomagają im przetrwać rozłąkę.

Związek Nadii i Jakuba to wzór partnerstwa, do którego dziś wszyscy tęsknimy – związek idealny, któremu niestraszne odległości i czas. Obce są im współczesne konflikty niedobranych par – doskonale się uzupełniają, wspierają i motywują. Wydają się porozumiewać ze sobą przy pomocy tajemniczych molekuł, które pokonują prawdziwe i wyimaginowane granice. Intensywność ich relacji odczuwamy, śledząc wymianę mejlową między zakochanymi.

Relacja Kuby i Nadii zdaje się być rewersem małżeństwa Agnieszki i Joachima. Agnieszka nigdy nie była z mężem nieszczęśliwa, ale nie była też szczęśliwa. Osiemnastego lipca Jakub przyłapuje matkę na samotnym piciu whisky – wówczas dociera do niego, że nie wszystko o niej wie. Rodzice trwają w zgodnym małżeństwie od dwudziestu czterech lat. Kuba nigdy ojcu nie odmawiał, ale też nie potrafi okazać mu wdzięczności za to, co ten dla niego robił. W chwilach słabości przyznaje, że ma problem z pielęgnowaniem ich wspólnej relacji. Nie potrafi tego wytłumaczyć. Zaczyna analizować swój stosunek do ojca, kiedy Nadia dzieli się z nim książką, którą czyta – „Samotność w Sieci”. Miłosną historią w niej opisaną zachwyca się kolejne pokolenie czytelników. Dziwne zbiegi okoliczności skłaniają młodych do podejrzeń, że jej prawdziwych bohaterów nie tylko znają, ale mają na wyciągnięcie ręki.

Wszystkie postaci niespodziewanie połączy jedna książka, którą właśnie czyta ukochana Jakuba. Wątki nagle zaczynają się zazębiać, do matki Jakuba wracają wspomnienia, które pozostawiły w niej echo po latach, ale też - dosłownie się ucieleśniły. Historia Nadii i Jakuba nabiera niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa.

W „Końcu samotności” jest wszystko, za co Czytelnicy pokochali Janusza L. Wiśniewskiego: zwarta, choć wielopoziomowa w swojej wymowie historia, czułość, zmysłowość, niespodziewane zwroty akcji, bliskość i magia codzienności.

W doskonale skonstruowanych postaciach i symetrycznych relacjach współczesny czytelnik ponownie znajdzie ukojenie, którego próżno szukać w zagonionych czasach niebieskich ekranów. Ta powieść przywraca nadzieję, że prawdziwa miłość nie tylko istnieje, ale nawet po wielu latach jest w stanie pokonać wszelkie stawiane przez ludzi granice.

Wiśniewski pilnie śledzi, jak przecinają się ludzkie ścieżki w pozornie rozłącznych światach. Nie potrafią tego wyjaśnić ani nauka, ani żadna doktryna filozoficzna. Pisarz rozsupłuje wątki misternie splecionych losów i próbuje oddzielić je od przeznaczenia.

Po latach od premiery „S@motności w Sieci”, kiedy Janusz Leon Wiśniewski jest już uznanym pisarzem, wciąż udowadnia, że tylko życie pisze najbardziej niespodziewane scenariusze. Mimo że dla najmłodszego pokolenia komunikator ICQ jest już zabytkiem, świat w ciągu ostatnich kilkunastu lat bywa maleńki nie tylko w Internecie.


Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok