"Mity medyczne 2" Katarzyna Świątkowska

28 stycznia 2019, 16:46

książka
książka

Mity medyczne, które mogą zabić 2 

 

  • Kontynuacja bestsellerowej książki „Mity medyczne”, która rozeszła się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy.
    W kolejnym tomie poradnika autorka, praktykujący lekarz pierwszego kontaktu, namawia nas do przemyślenia kolejnych zagadnień, które mogą decydować o naszym zdrowiu i życiu.
  • Sprawdź centymetrem, ile dzieli Cię od raka - czyli tłuszcz i otyłość, które uprzykrzają życie i potrafią zabić.
  • Sól. Zalecenia autorytetów mogą zabić.
  • Zdrów jak ryba. Ale ryby zawierają coraz więcej rtęci. Sprawdź koniecznie.
  • Suplementy. Witamina D. Cudowne panaceum czy kolejna „ściema”? Kiedy sztuczne witaminy szkodzą?
  • Moc witaminy C. Przeziębienie a witamina C. Skuteczna metoda, czy równie bezsensowny przesąd jak łykanie wapnia w przypadku alergii? Czy kroplówki z witaminą C leczą raka?
  • Przeciekające jelita. Czy nasze jelitowe bakterie każą nam jeść to, co one lubią?
  • Probiotyki. Większość nie działa.
  • Woda. Odpowiednie nawodnienie pomaga myśleć i być zdrowym. ALARM! Sprawdź co mieszka w wodzie, którą pijesz!

Dr Katarzyna Świątkowska opiera swoje wnioski na wynikach najnowszych badań.

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszkam i prowadzę praktykę lekarską w pięknym mieście na Pomorzu Zachodnim. Od lat staram się przekonywać swoich pacjentów i czytelników mojej strony https://katarzynaswiatkowska.pl/, że dbałość o zdrowie nie polega na gonitwie za modnymi suplementami i magicznej wierze, że lekarz załatwi za nas wszystko. Zależy mi niezwykle, by najnowsze doniesienia naukowe dotarły do jak najszerszego kręgu odbiorców. Przyznaję, że traktuję to jako moją misję życiową. Dlatego w książce znajdziecie tyle przypisów i odnośników. Każda podana w niej wiadomość została zweryfikowana, możesz sam odnaleźć źródło informacji i wyrobić własne zdanie.

Ta książka nie leczy – jak wiele „medycznych” pozycji, które powinny raczej wylądować na półce obok grzechotki szamana i łapacza snów. Ta książka przybliża Cię do prawdy – o Tobie i Twoim zdrowiu. I mam na to twarde dane. - dr Katarzyna Świątkowska.

 

 

Fragment książki – Mity medyczne 2 

 

Fragment: 

 

Kawa chroni zdrowie

 

Czy pijesz trzecią filiżankę kawy z poczuciem winy? Mamy dobre wieści. Właśnie zadbałeś o swoje zdrowie!

Rozprawmy się z mitami dotyczącymi tego napoju.

Kawa wypłukuje i kradnie nasz cenny magnez? Nieprawda. To przeświadczenie wzięło się nie z badań, ale z reklam tych, którzy chcieli sprzedać suplementy zawierające magnez. Jest wręcz przeciwnie. W wielu opracowaniach kawa jest wymieniana jako jedno z podstawowych ŹRODEŁ magnezu w diecie (1–5). Dwie filiżanki espresso to 96 miligramów tego pierwiastka (3) – tyle, co w ponad połowie (60 g) tabliczki gorzkiej czekolady lub w 100 gramach mlecznej, lub 0,5 kg ziemniaków.

Kawa nie odwadnia. Osoby pijące regularnie kawę nie reagują na kofeinę zwiększoną ucieczką wody z ciała (6–24). Picie kawy zmniejsza śmiertelność (25–27). A może dokładniej: osoby regularnie pijące kawę później umierają (bo umrzeć kiedyś wszyscy musimy), nawet jeśli jest to osiem filiżanek dziennie. Co roku mamy więcej i więcej na to dowodów.

Pozytywnie o kawie zaczęto pisać w aspekcie choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia: 3–5 filiżanek dziennie to nawet do 60 proc. mniejsze ryzyko późniejszego rozwoju choroby Alzheimera (28–32), o 32–60 proc. mniejsze ryzyko choroby Parkinsona (33–39), cukrzycy typu II (40–50) – każda dodatkowa filiżanka tego napoju, zmniejsza o kolejne 7 proc. ryzyko wystąpienia tej choroby (40).

220

Regularne picie kawy może zapobiegać rakowi wątroby – Światowa Organizacja Zdrowia niedawno potwierdziła - to zmniejszone ryzyko po analizie ponad 1000 badań na ludziach. Kawa zmniejsza również ryzyko innych chorób wątroby, w tym zwłóknienia i marskości. Picie kawy może spowolnić postęp istniejącej choroby wątroby i jest rekomendowane w wypadku przewlekłych schorzeń tego narządu,

ponieważ zmniejsza ryzyko ich progresji do marskości (53–67).

Kawa chroni serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia arytmii w późniejszym życiu. Kofeina zawarta w kawie blokuje włóknienie rożnych narządów, stąd ochrona przed marskością wątroby, ale też przed migotaniem przedsionków serca (68–71).

Nie chcę się powtarzać, obszerna analiza AKTUALNYCH badań na temat kawy i jej różnorodnego wpływu na zdrowie znajduje się w mojej poprzedniej książce. Przekonanie o szkodliwości kawy było mocno zakorzenione w wielu głowach, także lekarzy czy dietetyków. Okazało się jednak, że jest wręcz przeciwnie. Prozdrowotny wpływ kawy został poparty tak wieloma badaniami, że kwestia jest uznana za bezdyskusyjną. Oczywiście są osoby, które kawy nie tolerują z powodu posiadanych genów – nie są w stanie skutecznie i szybko metabolizować kofeiny, powoduje ona u nich duże pobudzenie i negatywne efekty zdrowotne. Za to ta większość osób, które po kawie świetnie się czują, powinna ją pić. I to wcale nie jedną filiżankę dziennie, nawet 4–6 porcji dziennie jest OK i niesie ze sobą znaczne korzyści zdrowotne.

To, co w kawie jest cennego, to przede wszystkim bogactwo polifenoli – aktywnych związków roślinnych, które regulują wiele funkcji w ciele i chronią przed chorobami. Kofeina też ma swoją rolę w ochronnym działaniu tego napoju – korzystnie wpływa na mozg i na inne narządy ciała.

221

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok