Niezwykła powieść o świecie na granicy zagłady, wielokulturowym Podlasiu i ciemnej stronie natury ludzkiej autora głośnego reportażu „Cudowna”. Premiera książki „Jeremiasz” Piotra Nesterowicza już 5 września.
Opowieść rozpoczyna się od na pozór zwyczajnego dochodzenia. Jeremiasz, śledczy carskiej policji, zostaje wezwany do Supraśli, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, gdzie w makabrycznych okolicznościach ginie trzech mężczyzn – dwóch wpływowych fabrykantów i opat miejscowego klasztoru. Wszystkie przypadki łączy sposób popełnienia morderstwa – ofiarom odcięte zostają głowy. Mieszkańcy szepczą między sobą, że zbrodnie to boska kara za chęć zburzenia miejscowej świątyni, a miejscowy szaleniec, mnich Kimbar, twierdzi, że ze sprawą wiele wspólnego mają święci widniejący na cerkiewnych freskach. Jeremiasza od chwili przybycia do miasteczka męczą zaś apokaliptyczne wizje i uporczywie powracające obrazy z przeszłości.
W poszukiwaniu źródeł dręczącego go szaleństwa i tropem tajemniczego zbrodniarza śledczy przemierza Podlasie przełomu XIX i XX wieku – kocioł, w którym mieszają się narody i wyznania, polscy szlachcice planują zryw powstańczy, anarchiści rzucają bomby, z cerkiewnych fresków przemawiają święci, w lasach nauczają ludowi prorocy, a żydowscy osadnicy zakładają nową Palestynę. Krainę, gdzie cuda są na porządku dziennym i gdzie zaciera się granica między światem nadprzyrodzonym a rzeczywistym. Podróż ta stanie się dla Jeremiasza wędrówką w głąb własnej duszy i zagmatwanej rodzinnej historii.
„Tak, Bóg miał w tym zamiar, gdy rzucił tu wszystkie religie i zabełtał narodami, Polakami i Litwinami, Żydami, Rusinami, Tatarami, Mazurami z północnego zachodu i Małorusinami z południowego wschodu, dokładając na deser Niemców, Rosjan, Ormian i Karaimów. Podlasze było Jerozolimą, chociaż krajobraz, który mijał, z tą prawdziwą Ziemią Świętą miał niewiele wspólnego”.
Piotr Nesterowicz – doktor nauk ekonomicznych, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Redaktor naczelny „Pisma”. Autor esejów, reportaży, opowiadań oraz powieści. W 2015 roku ukazał się głośny reportaż jego autorstwa – „Cudowna”. Książka otrzymała Nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego oraz nominacje do Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska