"Co tu po nas zostanie?" Barbara Rybałtowska

16 maja 2018, 16:11

książka
książka

Historia Zofii i Kasi, która poruszyła serca czytelników i czytelniczek w całej Polsce znajdzie swój wielki finał!

„Saga”, którą Barbara Rybałtowska zaczęła pisać w latach 60. – zachęcona do tego przez samego Jana Brzechwę, który zainteresował się jej tekstami – to napisana ujmującym, ciepłym językiem historia matki i córki – kobiet niezwykłych – na tle burzliwych dziejów Polski XX wieku. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem, udaje im się przeżyć, zachować radość życia i... o wiele więcej. To historia, która chwyta za serce i – jak powiedział reżyser „Nocy i dni” Jerzy Antczak – to gotowy scenariusz filmowy.
Pełna autobiograficznych wątków powieść Barbary Rybałtowskiej wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Cóż się dziwić - jej życiorys jest tak bogaty, że mogłaby nim obdarować co najmniej kilka osób i nakręcić kilka filmów.
Miłośnicy „Sagi” z niecierpliwością czekali na jej kolejną, ostatnią już, część, której premiera planowana jest na maj. Już wiadomo, że zatytułowana będzie Co tu po nas zostanie.
Słynna „Mazowszanka”
Kim jest Barbara Rybałtowska? Aktorka, tancerka i piosenkarka, pisarka, dziennikarka, autorka kilkuset tekstów piosenek, kilkunastu powieści, kilku biografii, malarka i tłumaczka literatury rosyjskiej. Debiutowała w latach 50. w Studenckim Teatrze Satyryków. Karierę artystyczną rozpoczęła w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, z którym w czasach żelaznej kurtyny objechała pół świata. W latach 60. i 70. śpiewała cygańskie i rosyjskie romanse w Paryżu m.in. w słynnych kabaretach „Rasputin”, „Szecherezada” i „Carewicz”., a w Polsce pracowała m.in. w Teatrze Syrena, „Podwieczorkach Przy Mikrofonie” i występowała na estradach całej Polski. Publikowała równocześnie wywiady z gwiazdami m.in. w piśmie „Synkopa”. Przez lata prowadziła program „Mikrofon i Pióro” – wywiady prowadzone na żywo w warszawskich klubach i domach kultury, gdzie spotykała się z największymi postaciami polskiej sceny, m.in. Danielem Olbrychskim, Niną Andrycz, Krzysztofem Kolbergerem czy Ireną Santor.
Niezwykle twórcza, witalna, serdeczna. Zawsze przykuwała uwagę, choć w głębi duszy pozostała bardzo skromną osobą. Jej piosenki śpiewali m.in. Halina Kunicka, Sława Przybylska, Regina Pisarek i Marianna Wróblewska i Andrzej Rosiewicz. Pytana o dorobek artystyczny z uśmiechem wspomina: Przed laty w środowisku chałturników mojej pra-epoki krążyła o mnie taka dykteryjka: „Śpiewa, tańczy, recytuje, pisze teksty i stepuje.” – i dodaje – To fakt, że nieumiejętność poświęcenia się jednej, tylko jedynej pasji jest moim największym wrogiem. Gdybym jednak była bardziej konsekwentna, nie miewałabym tylu szalonych i nieprawdopodobnych przygód, które stały się moim udziałem. Nadal nie ustaje w pracy twórczej. Pisze sztuki teatralne, w których sama występuję – ostatnio można było podziwiać ją w monodramie „Próba u Poli Negri”. Aktualnie pracuje nad nowym monodramem p.t. „Aniołem nie byłam”
o swojej mazowszańskiej mentorce, Mirze Zimińskiej.
Powieść Co tu po nas zostanie będzie zwieńczeniem losów bohaterów jej Sagi, a jej tytuł pochodzi od piosenki napisanej i nagranej przez Autorkę w latach 70.
„Saga”

Podczas II Wojny Światowej Barbara Rybałtowska wraz z matką (Zofią Rybałtowską, 1910-2008) wywieziona została z Kresów wschodnich na Syberię. Miała wtedy cztery lata. Dzięki niezwykłej sile i determinacji mamy udało im się przeżyć i w 1942 roku dotrzeć z Armią Andersa do Afryki. Historia bohaterek „Sagi”, Zofii i Kasi, ściśle splata się z ich doświadczeniami, choć – jak podkreśla autorka – nie jest to jej biografia, niemniej umieściła w książce wiele opowieści mamy i własnych doświadczeń.
Pierwszy tom „Sagi” pt. Bez pożegnania jest poruszającą opowieścią Zofii o czasie spędzonym na Syberii. Drugi – Szkoła pod baobabem – relacją małej Kasi o ich życiu w Afryce i tęsknocie za ojczyzną (ten tom powstał jako pierwszy, gdyż w czasach komunizmu nie wolno było pisać o Syberii; w latach 70. książka weszła do kanonu lektur dla uczniów szkół podstawowych).
Kolejne części: Koło graniaste, Mea Culpa, Czas darowany nam, Jak to się skończy oraz Co to za czasy, zabierają czytelnika do Polski lat 40., 50.,… aż do 90. i 2000. Ukazują losy bohaterek i ich rodziny na tle wydarzeń ówczesnej Polski – brutalne zderzenie z komunistyczną rzeczywistością, absurdy PRL-u wraz z ingerencją polityki w życie zwykłych ludzi, pełen trudnych momentów dla Polski rok1968, aż wreszcie stan wojenny i przemiany ustrojowe. Na życzenie czytelników ciągnie tę opowieść aż do lat współczesnych. Na tym tle toczy się pełne niesamowitych zdarzeń i wątków z biografii autorki życie głównej bohaterki Kasi: wielkie podróże “Mazowszanki”, Paryż i jego życie kabaretowe lat 70. i 80., festiwale, wzloty, upadki, niezwykłe spotkania, przeplatane dramatycznymi sytuacjami w życiu osobistym... „Saga” Barbary Rybałtowskiej jest też opowieścią o miłości i sile ducha, prawdziwych więzach przyjaźni, a także o przemijaniu i wdzięczności za to, co przychodzi, bo w czasach, kiedy wszystko się zmienia, najważniejsza jest rodzina i bliscy.
Recenzje:
Jest to wspaniale napisany utwór. Wprost gotowy scenariusz filmowy, pełen cudownych charakterów i sytuacji chwytających za gardło. Rewelacja!!! Aromat książki, jej niezwykła pasja, koloryt, emocje, wiarygodność są mi bliskie i wywołują olbrzymie doznania.
Jerzy Antczak

Ważne są książki takie jak ta, bardzo ważne dla naszej polskiej psychiki. To opowieść o strasznym a jednak pełnym wiary i radości dzieciństwie, pełna siły przetrwania, radości nieugiętej (...) Przyznam się , że czytałem tę kipiąca energia życia i świetnie napisaną książkę też jako odtrutkę na typowe dla polskiego obywatela poczucie przysmucenia, niedostrzegania jak wiele na lepsze się zmieniło”.
Ernest Bryll

Przeczytałem „Bez pożegnania” i jestem tą powieścią głęboko poruszony. Nie potrafię pisać o tym, co czuję, jak ją przeżywałem, ale ma ona dla mnie ogromne znaczenie...
Andrzej Seweryn

O autorce:
Barbara Rybałtowska – aktorka estradowa, piosenkarka, , pisarka, a także autorka tekstów (m. in. „Nie było warto" z repertuaru Haliny Kunickiej czy „Sobą być”) i tłumaczka. Napisała kilkanaście powieści, w tym „Sagę” z elementami własnej biografii (Bez pożegnania, Szkoła pod baobabem, Koło graniaste, Mea Culpa, Czas darowany nam, Jak to się skończy, Co to za czasy), wielu przekładów literatury rosyjskiej, a kilku biografii (Barbara Brylska w najtrudniejszej roli, Barbara Wrzesińska przed sądem, Iga Cembrzyńska i Andrzej Kondratiuk – sama i w duecie oraz Stefan Rachoń) i dwóch sztuk teatralnych („Próba u Poli Negri” oraz „Fantazyja Rybałtowska” nawiązująca do staropolskiej tradycji Rybałtów).

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok