"Czarna wdowa atakuje" Irena Matuszkiewicz

29 kwietnia 2009, 12:28

Znaleziona w sieci recenzja Damiana Gajdy, ze strony independent.pl

Irenę Matuszkiewicz kojarzę przede wszystkim z zabawną, lekkostrawną prozą kobiecą. Porzuciwszy pracę w redakcji regionalnego tygodnika, całkowicie oddała się pisarstwu. Lektura kilku jej powieści – między innymi debiutanckiej „Agencji złamanych serc” (2002) czy „Salonowego życia” (2004) – odsłania obraz pisarki zajmującej się literackim rzemiosłem czysto hobbistycznie. Jej wczesne powieści zalicza się do nurtu literatury niezaangażowanej, której zadaniem jest pokrzepienie serc dojrzałych kobiet. Co prawda trudno powiedzieć, że Irena Matuszkiewicz, tak jak to zrobiła chociażby Katarzyna Grochola czy Małgorzata Kalicińska, wyznacza trendy w rodzimej prozie tego gatunku, ale z całą pewnością jej dorobek jest ważny. W 2006 roku, kiedy na rynku wydawniczym pojawia się jej pierwszy kryminał, autorka zdejmuje maskę polskiej Bridgiet Jones i sięga po nowe rozwiązania. „Seryjny narzeczony” odsłania kolejną kartę w dorobku Matuszkiewicz, wyznaczając nową jakość kryminału. Warto zaobserwować pewną prawidłowość, otóż za jej ciosem podąża wiele polskich prozaiczek – między innymi wspomniana przeze mnie Grochola, przechodząc od sielsko – romantycznego cyklu powieściowego „Żaby i anioły”, zmierza ku krótkim formom zaprawionym kryminalną intrygą - „Przygryźć dżdżownicę”, „Trzepot skrzydeł”. Właśnie ukazuje się kolejna rzecz Matuszkiewicz, która utrzymana jest w podobnej stylistyce.

„Czarna wdowa atakuje” to kontynuacja wydanego dwa lata temu „Nie zabijać pająków”. Steni Korzyńskiej w końcu udało się zrealizować marzenie o odrestaurowaniu pensjonatu i wespół z wychowującą samotnie dziecko Adą, postanowiły zorganizować w nim bal sylwestrowy. Swoją obecność zaanonsowali pracownicy polsko – francuskiej spółki OLPAKA. Kiedy do domu wczasowego zjeżdżają się pierwsi goście nikt nie przeczuwa tragedii. Mieszko – syn Ady z wypiekami na twarzy przerzuca stronice albumu o Tutenchamonie, właścicielki czynią ostatnie przygotowania do podjęcia warszawskich turystów. Pierwszym niepokojącą informacją jest skarga dotycząca awarii elektryczności. Nikt nie przeczuwa, że egipskie (sic!) ciemności już niebawem będą głównym utrapieniem dla przeczesujących pobliski park komisarzy.... O nadzór nad bezpieczeństwem biesiadujących została poproszona – znana czytelnikom z „Nie zabijać...” - Róża Pająkowska. Emerytowana policjantka, „żona denata”, z uwagą przygląda się „stołecznemu towarzystwu”. Hucznie witany Nowy Rok stanie się momentem przełomowym dla całej powieści. Cytując Pająkowską - „mleko się rozlało”, pojawia się pierwszy trup. Ofiarą nieznanego sprawcy pada zarozumiała Maria Cichacz, żona prezesa międzynarodowej firmy. Jakby tego było mało, po zaledwie kilku godzinach przepada Beata Justyńska – główna rywalka Marii, kochanka Cichacza. Kim jest więc podejrzany, skoro „kobieta z motywem” także została zamordowana? Czy niepozorna i schorowana lokatorka pensjonatu, która zaklina się, że wcale nie jest wdową będzie główną oskarżoną? Być może „jurny chłop” - Tymoteusz Cichacz w alkoholowym amoku pozbył się podwójnego kłopotu za jednym zamachem?

Matuszkiewicz zatrzymuje kadr na arcyciekawej społeczności, tworząc galerię sugestywnych i odmalowanych grubą kreską postaci. Mamy tutaj spokojną i będąca anielskim cieleniem Stefcię, złośliwą i ciekawską Różę, gadatliwą Miłecką oraz trzymanego pod pantoflem Joanny -Bartka. Mistrzostwo autorki „Nie zabijać pająków” polega na tym, że anachroniczną już tradycję dobrego pisania kryminałów, potrafiła wskrzesić w sposób poznawczo i artystycznie nowatorski, posługując się poetyką absurdu. Karykaturalność postaci, niecodzienne historie, w które wikłają się równie nieprzeciętni bohaterowie, sprawia, że „Czarna wdowa...” skrzy się humorem i zjadliwą ironią.

Książkę pomimo oczywistych konotacji z gatunkiem powieści kryminalnej, można łączyć także z prozą socjologiczną. Tematyka poruszona przez Matuszkiewicz jest doraźną reakcją na ważkie problemy współczesności, a jej bohaterowie są nosicielami pewnych charakterystycznych, acz niesztampowych polskich cech. To opowieść o naszej mentalności, narodowych przywarach, utrzymana w duchu groteskowego pamfletu na rodzime ułomności.

Czytając najnowszą rzecz Ireny Matuszkiewicz odkryłem pewną paralelę między „Czarną wdową” a najlepszą powieścią Joanny Chmielewskiej, czyli „Wszystko czerwone”. Autorka „Seryjnego mordercy”, podobnie jak pierwsza dama polskiego kryminału, zawęziła przedmiot swoich rozważań do grupy kilku bohaterów, skupionych na niewielkiej przestrzeni. U Chmielewskiej akcja rozgrywa się w domu skandynawskiej przyjaciółki, natomiast u Matuszkiewicz w pensjonacie. W zasadzie próżno szukać informacji dotyczących innych miejsc. Wyjątek stanowi pobliski las, który znaczącą rolę odegrał w znanej czytelnikom powieści „Nie zabijać pająków”. Oczywiście kolejnym stycznym elementem jest postać komisarza. Jąkający się bohater z „Wszystko czerwone” do złudzenia przypomina często karykaturalnego Dynę. Humor, cięty język i sarkastyczne wypowiedzi to elementy cechujące pisarstwo obu pań. Od razu widać, że Chmielewska i Matuszkiewicz maczały pióro w tym samym kałamarzu.

Najnowsza rzecz pisarki nie jest utworem o tematyce błahej, przelotnej, obojętnej. Pisarka w pewnym sensie posiłkuje się gatunkiem zarezerwowanym dla prozy, którą powszechnie określa się jako niezbyt wyrafinowaną. Matuszkiewicz odżegnała się od tego poglądu, a „Czarna wdowa atakuje” wyznacza nową jakość powieści z dreszczykiem - kryminał satyryczny.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok