Poetycka opowieść o pelikanie, który postanowił zostać człowiekiem. Wznowienie z okazji dziesięciolecia Wydawnictwa Dwie Siostry.
Emil przeprowadza się z mamą do miasta. Pewnego dnia w pobliskim barze zwraca uwagę na dziwnie wyglądającego mężczyznę, który okazuje się jego sąsiadem. Chłopiec szybko odkrywa tajemnicę pana Hyyryläinena: to w rzeczywistości pelikan, który postanowił zostać człowiekiem.
Zadziwiająca historia przyjaźni chłopca i pelikana jest zarazem poruszającą przypowieścią o samotności i akceptacji. A także o tym, jak skomplikowany jest świat człowieka, zwłaszcza gdy ogląda się go z ptasiej perspektywy.
Leena Krohn (ur. 1947) – uznana fińska autorka powieści, opowiadań i wierszy. Została uhonorowana szeregiem nagród literackich, m. in. prestiżową Nagrodą Finlandia za powieść „Matematyczne istoty i podzielone sny” (1992). Bohaterowie jej książek zamieszkują na poły fantastyczne światy i zmagają się z podstawowymi pytaniami o sens życia. Utwory Krohn tłumaczono m.in. na angielski, rosyjski i japoński. W Polsce ukazały się dotychczas jej opowiadania oraz powieść „Tainaron”.
Manu Blázquez (ur. 1978) – Przygodę z grafiką zaczynał od rysowania na ścianach rodzinnego domu. Absolwent wydziału reklamy Instytutu im. Karola Wielkiego w Nancy (Francja), Uniwersytetu im. Jaume Primer w Castellon (Hiszpania), oraz Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii (Włochy). Brał udział w licznych wystawach fotograficznych i graficznych we Włoszech oraz w zbiorowych projektach edytorskich.
Recenzje czytelników:
To piękna książka o dorastaniu do problemów. I o wartości przyjaźni (nie zawsze łatwej...). Ale to również książka o nadziei, bowiem na szczęście dzieci potrafią widzieć w Pelikanie pelikana i odróżniać, gdzie jest dobro, gdzie zło. To książka o tym, jak bardzo ważne jest, by BYĆ DOBRYM. Pięknie napisana – bardzo poetycka (...), a jednocześnie skrząca się dowcipem (czasem wręcz czarnym humorem), przeplatana śmiesznymi scenkami – czyta się znakomicie. I równie świetnie wygląda.
Dorota Koman, teleranek.tvp.pl
Melancholijna, odprężająca - lektura przypomina spacer.
Portal Lubimy czytać
To mądra książka (…) Studium współczesnego człowieka, jakie zaserwował nam bohater, daje do myślenia. Porusza. Pozostaje. Nie daje spokoju. I trudno się z nim nie zgodzić...
Blog Makiwgiverny.pl
Jest to idealna książka do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Pozycja, przy której zarówno dzieci, jak i dorośli będą się dobrze bawić - choć z różnych powodów.
Tymoteusz Wronka, Portal Katedra
To opowieść: o mieście, o przyjaźni, o smutku egzystencjalnym, o dojrzewaniu, o samotności, o obcości, o człowieku z ptasiej perspektywy. Można by wyliczyć jeszcze wiele wątków i każda odpowiedź byłaby prawdziwa. (...) Opowieść Leeny Krohn można postawić gdzieś w szeregu książek zwanych klasyką, takich jak "Mały Książę" czy "Momo" Michaela Ende, które nie tylko mają interesującą fabułę, ale też z powagą traktują tematy filozoficzno-egzystencjalne.
Maria Borzęcka, „Ryms”
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska