"Szepty" Dean Koontz

15 października 2014, 15:43

szepty
szepty

W roku 1979, gdy pisałem "Szepty", byłem mniej rozpoznawalny od młodego Harrisona Forda zanim ten pojawił się w American Graffiti. I zdecydowanie mniej przystojny. Wyglądałem odrobinę lepiej od J. Freda Muggsa, który w tym czasie prezentował w telewizji swoje show z szympansami. Od niego jednak byłem także mniej rozpoznawalny. Chociaż działałem jako zawodowy pisarz już od kilkunastu lat i pomimo że miałem szufladę pełną pozytywnych recenzji, nie zaznałem dotąd satysfakcji, jaką daje bestseler. Prawdę mówiąc, nie posiadałem nawet dość stabilności finansowej, aby zagwarantować sobie, że zawsze będę w stanie zarabiać na życie wybranym rzemiosłem. Pisanie powieści stanowi jedyną pracą, do której kiedykolwiek żywiłem jakąś pasję.
Mimo iż pracowałem przy maszynie do pisania po sześćdziesiąt, siedemdziesiąt godzin tygodniowo, martwiłem się, że w końcu będę musiał poszukać sobie nowego zajęcia. Ponieważ nie posiadłem innych talentów, umiejętności ani zdolności, nie miałem wątpliwości, że zwrócę się ku życiu przestępcy. Okradanie banków, uprowadzanie samolotów, aby przetrzymać pasażerów dla okupu, czy wysadzanie opancerzonych samochodów jest niezaprzeczalnie bardziej porywające od wysiadywania przez cały dzień przy maszynie. Jednakże doroczne bożonarodzeniowe przyjęcie w biurze z towarzyszami o imionach Slash, Scarface i Icepick, rysowało się zabójczo.
"Szepty" stanowiły ostatnią książką, którą napisałem jako autor słabo znany i ostatnią napisaną na maszynie. W tamtych czasach komputery osobiste nie były w powszechnym użyciu, chociaż miało je kilku pisarzy. (Aby pomóc w zrozumieniu tej pradawnej epoki: większość dinozaurów wówczas już wymarła, mieliśmy bieżącą wodę w domach, elektryczność oraz silniki spalinowe; porwania przez istoty pozaziemskie nie były wówczas jeszcze zjawiskiem tak powszechnym, ale większość ludzi pozostawała dość naiwna, by wierzyć w to, że Elvis Presley nie żyje, kiedy on – jak wiemy obecnie – przeniósł się do bajecznej posiadłości na jednym z księżyców Jowisza.)
Moja żona Gerda naciskała mnie, bym zamienił maszynę na komputer. Kiedy skończyłem Szepty poinformowała, że przeszukała magazyny naszego biura i stwierdziła, iż na każdą stronę ostatecznej wersji skryptu zużywam trzydzieści dwie kartki papieru maszynowego. Znaczyło to, że pisząc osiemset stron tekstu, wygładzając go wielokrotnie, tworzę trzydzieści jeden odrzuconych wersji każdej ze stron. Chociaż miałem świadomość swego natręctwa obsesyjnego przepisywania tekstów na nowo, nie zdawałem sobie sprawy, jak wielu poprawek zazwyczaj dokonywałem. Z pomocą komputera rewizja tekstu i naniesienie pół tuzina korekt nie wymagało przepisywania całej strony. Zakupiłem więc IBM Displaywritera (obecnie równie wymarły jak T-Rex) i mój świat zmienił się na lepsze.
Przez ostatnich kilka miesięcy, podczas których siadałem przed maszyną do pisania, aby pracować nad tą powieścią, schudłem dwadzieścia funtów. Rozpoczynając projekt nie miałem nadwagi i podczas pisania nie podejmowałem żadnej diety. Kiedy ukończyłem tekst – co zajęło mi niemal rok pełen wielu godzin pracy – byłem nie tylko chudszy, ale również wyczerpany fizycznie i psychicznie.
Przez całe lata nie zdawałem sobie sprawy, dlaczego ten projekt tak mnie umęczył. Jakąś dekadę później spojrzałem na tę książkę z pewnej perspektywy i zrozumiałem, że wpisałem w nią bolesne doświadczenia osobiste, których wówczas nie dopuszczałem do świadomości...

Dean Koontz (fragment Posłowia do najnowszego wydania powieści Szepty)

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok