„Tere-fere” – debiutancki tomik wierszy Wandy Chotomskiej już 5 marca w księgarniach!
Gdy w 1958 roku młoda poetka Wanda Chotomska opublikowała „Tere-fere”, szybko zdobyła uśmiechy dzieci. Do ich rąk trafił tomik, w którym są partnerami dla autora w grach językowych, a nowatorska szata graficzna zachęca do zabawy książką.
Odważnym, pełnym humoru i zwariowanym wierszom wspaniale towarzyszą ilustracje Bohdana Butenki. Charakterystyczna kreska, połączenie akwareli, tuszu i zdjęć, zabawa z ułożeniem tekstu (to właśnie w tym tomiku tytuł wiersza „Chłopak na opak” stoi na głowie) i formą książki (Butenko prosi dzieci, by nie bały bawić się książką, wzięły nożyczki do ręki lub żeby odszukały brakujące fragmenty zdjęć) – to wszystko sprawia, że podczas czytania nie można się nudzić. Dzięki zaangażowaniu autorów i wydawnictwa książka została odtworzona z wielką pieczołowitością i wzbogacona o dwa wiersze.
Po „Pannie Kreseczce”, „Panu Motorku”, „Muzykalnym słoniu” to czwarty tom w serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca”, która przywraca współczesnym czytelnikom najważniejsze tytuły w polskiej literaturze dla dzieci.
Wanda Chotomska (ur. 1929) jest jedną z najbardziej popularnych polskich autorek opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad dwieście książek, audycji radiowych i telewizyjnych, jak również scenariuszy do filmów oraz sztuk teatralnych, w tym telewizyjnego hitu dobranockowego „Jacek i Agatka”. Debiutowała w 1949 roku na łamach „Świata Młodych”; wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowała też w „Świerszczyku” pod pseudonimem „Wanda Miron”. Inicjatorka i laureatka Orderu Uśmiechu oraz wielu innych nagród. Prywatnie matka Ewy Chotomskiej, słynnej Ciotki Klotki z programu dla maluchów „Tik-Tak”.
Bohdan Butenko (ur. 1931) jest znanym i cenionym w Polsce rysownikiem, ilustratorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą kultowych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Jest on także autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i wielu innych scenografii teatralnych. Rysował dla czasopism dziecięcych: „Świerszczyk”, „Miś”, „Płomyk” i „Płomyczek”. Tworzy do dziś.
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska