Radio Białystok | Białoruś | Opozycjoniści Statkiewicz i Kazłou pozostaną w areszcie co najmniej do 29 marca
Władze przedłużyły areszt opozycjonistów Mikoły Statkiewicza i Zmiciera Kazłoua o kolejne trzy miesiące, do 29 marca – poinformowało Radio Swaboda. Statkiewicz przebywa w areszcie od maja, Kazłou – od czerwca. Na Białorusi pojawiło się w 2020 r. 169 więźniów politycznych.
O przedłużeniu aresztu Statkiewicza poinformował agencję BiełaPAN jego prawnik Uładzimir Sazanczuk. Bloger Kazłou również jest jego klientem.
Obaj opozycjoniści są w gronie 169 osób uznanych za więźniów politycznych przez niezależne centrum praw człowieka Wiasna.
Obu mężczyznom postawiono zarzuty karne, w tym „przygotowanie masowych zamieszek”, za które grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Statkiewicza zatrzymano 31 maja ubiegłego roku, a Kazłoua 10 czerwca, a więc jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Już wtedy trwały represje wobec oponentów władzy, w tym polityków zamierzających wystartować w wyborach 9 sierpnia i aktywistów ich sztabów.
Według Wiasny na Białorusi w czasie kampanii wyborczej i protestów po wyborach wszczęto już ponad 900 praw karnych. Aktywiści praw człowieka znają nazwiska 651 osób, wobec których wszczęto te postępowania. Zaznaczają przy tym, że przypadków może być więcej, bo nie wszystkie rodziny podejrzanych zwracają się do Wiasny.
Najczęstsze zarzuty to udział w działaniach zbiorowych, poważnie naruszających porządek publiczny, stawianie oporu funkcjonariuszowi milicji, przemoc lub zamiar gwałtu wobec milicjanta.
Według danych z pierwszych dni 2021 r. skazano już 75 osób, w tym siedem osób na kary więzienia. Większość wyroków to pozbawienie wolności od 2 do 5 lat (kara 5 lat - jeden przypadek), ale są również kary grzywny i ograniczenia wolności.
Na czele Kościoła katolickiego na Białorusi tymczasowo stanął biskup Kazimierz Wielikosielec. W niedzielę (3.01) papież Franciszek przyjął dymisję dotychczasowego zwierzchnika katolików w tym kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza. Według mediów to cena za stanowisko Kościoła w czasie protestów i potępianie przemocy.
Papież Franciszek przyjął rezygnację z urzędu złożoną przez arcybiskupa metropolitę mińsko-mohylewskiego na Białorusi Tadeusza Kondrusiewicza - podał w niedzielę (3.01) Watykan w biuletynie. Nastąpiło to w dniu jego 75. urodzin, tj. z chwilą przejścia na emeryturę.
Po wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu br. Wilno i Warszawa stały się ośrodkami działalności białoruskiej opozycji - wskazuje Tatiana Czulickaja, białoruska politolog, która od 10 lat pracuje na Litwie.