Radio Białystok | Białoruś | Rosyjska gwardia narodowa i MSW Białorusi zawarły umowę o współpracy
Rosyjska gwardia narodowa (Rosgwardia) i MSW Białorusi zawarły umowę o współpracy - podały w piątek media w Rosji, powołując się na oficjalny portal prawny Białorusi. Siły obu państw będą pomagać sobie wzajemnie "na rzecz przeciwdziałania przestępczości".
Współpraca służb siłowych będzie się odbywać na podstawie wniosku strony zainteresowanej albo z inicjatywy strony drugiej, jeśli ta uzna, że takie wsparcie jest niezbędne. Rosgwardia i MSW Białorusi mają także zapewniać wspólną kontrolę nad obrotem bronią - relacjonuje rosyjska "Nowaja Gazieta", powołując się na tekst umowy.
Oprócz tego resorty obu krajów będą rozwijać kontakty sportowe i kulturalne. Mają też pomagać sobie w kwestii leczenia funkcjonariuszy w sanatoriach i uzdrowiskach.
Po wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu br. i fali protestów przeciwko reelekcji Alaksandra Łukaszenki prezydent Rosji Władimir Putin na prośbę Łukaszenki zalecił sformowanie rezerwy spośród funkcjonariuszy rosyjskich organów ochrony prawa, która w razie konieczności miała być wysłana na Białoruś. Do jej wysłania nie doszło, we wrześniu Rosja poinformowała, iż siły te wróciły na miejsca stałej dyslokacji.
Wobec działacza opozycji białoruskiej Mikoły Statkiewicza i administratora opozycyjnego kanału na komunikatorze Telegram Ihara Łosika wysunięto nowe oskarżenia - podał portal Tut.by. Zarzuty dotyczą "przygotowania masowych zamieszek". Łosik ogłosił głodówkę.
Białoruska opozycja zebrała dotychczas nazwiska 312 sędziów, którzy mieli wydać 2846 niesprawiedliwych wyroków. Chodzi o wyroki skazujące uczestników opozycyjnych akcji protestu po wyborach prezydenckich, które odbyły się w sierpniu.
Przebywająca w Berlinie Swiatłana Cichanouska wezwała Niemcy do wzięcia większej odpowiedzialności za Białoruś. W stolicy Niemiec liderka białoruskiej opozycji spotkała się między innymi z prezydentem Frankiem-Wallterem Steinmeierem i przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble.