Radio Białystok | Białoruś | Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje
Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje - poinformował litewski MSZ. Wcześniej na konsultacje do Mińska zostali wezwani ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie.
Litewski MSZ na swojej stronie internetowej podał, że wezwanie dyplomatów na konsultacje posłuży zmniejszeniu napięcia i utrzymaniu przedstawicielstwa dyplomatycznego na szczeblu ambasadorskim.
Minister Linas Linkevicius napisał na Twitterze, że jest to też wsparcie dla Białorusinów. "To ważny powód, aby utrzymać otwarte kanały komunikacji" - czytamy we wpisie. Szef MSZ Litwy dodał, że dalsze żądania ograniczenia personelu dyplomatycznego na Białorusi spotkają się z odpowiednią reakcją.
W piątek (2.10) Białoruś zażądała od Polski i Litwy zmniejszenia liczby ich personelu dyplomatycznego. Warszawa i Wilno odpowiedziały, że nie planują odwoływania swych przedstawicieli na Białorusi i ograniczenia obecności dyplomatów.
W sobotę (3.10) białoruskie MSZ poinformowało, że propozycje w sprawie redukcji korpusu dyplomatycznego są wiążące. Tymczasem Mińsk również wezwał dziś swoich ambasadorów w Polsce i na Litwie na konsultacje.
Jak informuje na swojej stronie Radio Swoboda, decyzja o odwołaniu dyplomatów zapadła jeszcze 2 października, po tym, gdy Unia Europejska nałożyła sankcje na czterdziestu przedstawicieli białoruskiego reżimu.
51 proc. Rosjan popiera udzielanie przez ich kraj pomocy gospodarczej Białorusi, ale niewiele mniej - 45 proc. - jest temu przeciwnych - wynika z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady. Tylko 28 proc. Rosjan uważnie śledzi protesty w sąsiednim kraju.
Jeśli Białoruś "weźmie się" za tranzyt z Litwy i Łotwy, litewskie punkty logistyczne będą stratne o nawet jedną czwartą - oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego Jurym Siańką.
Przyjęty na posiedzeniu Rady Europejskiej plan gospodarczy to perspektywa dla demokratycznej Białorusi; warunkiem wstępnym jego realizacji jest rozpoczęcie procesu demokratyzacji w tym kraju - powiedział premier Mateusz Morawiecki.