Radio Białystok | Białoruś | Prezydent Litwy wzywa do "mocnego przesłania" dla władz Białorusi

Prezydent Litwy wzywa do "mocnego przesłania" dla władz Białorusi

23.09.2020, 07:39, akt. 07:44

Występując w ONZ prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał we wtorek (22.09) społeczność międzynarodową do "mocnego przesłania" dla władz Białorusi, oskarżając je o łamanie prawa międzynarodowego i praw człowieka.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

W przemówieniu odtworzonym podczas debaty generalnej 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Gitanas Nauseda stwierdził, że na Białorusi "bezprawny reżim umyślnie używa brutalnej siły wobec uczestników pokojowych protestów".

Litewski przywódca zwrócił uwagę, że istnieją dowody na "pobicia oraz tortury" przez służby bezpieczeństwa i wezwał do potępienia przemocy.

Brak odpowiedzi na przemoc "tylko sprzyjałoby klimatowi poczucia bezkarności i podważyłoby praworządność na świecie" - ocenił Gitanas Nauseda. Wezwał przy tym do obrony międzynarodowych wartości.

Prezydent Litwy wyraził przekonanie, że ONZ oraz inne międzynarodowe instytucje powinny obserwować sytuację na Białorusi oraz "nalegać na jej władze, by powstrzymywały się przed używaniem siły, stosowały się do zasad prawa międzynarodowego i praw człowieka oraz rozpoczęły w końcu pokojową zmianę władzy".

Wierzę, że społeczność międzynarodowa powinna wysłać mocne przesłanie obecnym władzom Białorusi - wszyscy bezprawnie aresztowani oraz więźniowie polityczni powinni być uwolnieni, a ci odpowiedzialni za użycie siły i tortury pociągnięci do odpowiedzialności

- powiedział Gitanas Nauseda.

W swym wystąpieniu Gitanas Nauseda poruszył również temat dezinformacji w dziedzinie historii, apelując by nie popełniać błędów poprzedniego stulecia. "Musimy bronić obiektywnych narracji historycznych, które są coraz bardziej atakowane przez siły rewizjonistyczne" - oświadczył.

Prezydent Litwy zadeklarował, że Wilno "odrzuca przestarzały pogląd, iż silni mogą dzielić świat na swoje strefy interesów". "Tajne porozumienia - jak to zawarte w Moskwie w 1939 roku (Pakt Ribbentrop-Mołotow - PAP) oraz w Jałcie w 1945 - nie mogą być znów podpisywane" - stwierdził.

O Białorusi w swoim przemówieniu podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego mówił również
prezydent Łotwy Egils Levits. Wezwał do zakończenia "brutalnych represji" wobec pokojowo protestujących Białorusinów oraz do "nowych, demokratycznych i transparentnych wyborów".

Prezydent Łotwy przypomniał, że Ryga zapewnia medyczne wsparcie "dla kilku ofiar represji".

Egils Levits w wystąpieniu wskazywał na problemy związane z dezinformacją w sieci. Wśród przykładów wymienił "próby Rosji dotyczące fałszowania historii, szczególnie w kontekście II wojny światowej".

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły pod koniec sierpnia sankcje na 30 przedstawicieli władz Białorusi, w tym na prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. Sankcje objęły osoby, które według tych krajów, mają związek z fałszerstwami w trakcie wyborów prezydenckich 9 sierpnia i z przemocą podczas tłumienia protestów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Litewski rząd: przygotowujemy się na ewentualność zamknięcia granicy z Białorusią

22.09.2020, 13:35

Litwa przygotowuje się na ewentualność zamknięcia granicy z Białorusią – oznajmił we wtorek (22.09) minister transportu Jarosław Narkiewicz. Poinformował, że z Polską jest uzgadniana możliwość alternatywnej trasy przewozowej z pominięciem Białorusi.


Wiceszef MSZ Przydacz w "The Independent": UE musi zdecydowanie działać ws. Białorusi

22.09.2020, 09:55

Mimo ostrzeżeń prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ponownie użył brutalnej siły wobec demonstrantów. Polska i jej unijni partnerzy nie mają innego wyjścia niż zareagować natychmiast - napisał w "The Independent" wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.


Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii popierają zgłoszony przez V4 plan dla Białorusi

21.09.2020, 09:43

Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii we wspólnym stanowisku wyrażają poparcie dla takich inicjatyw na rzecz pomocy Białorusi, jak ta zgłaszana obecnie przez rządy Grupy Wyszehradzkiej na czele z Polską - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok






Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok