Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Trwa spis powszechny, który w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, jest przeprowadzany raz na 10 lat. Odbywa się na terenie całego kraju i obejmuje wszystkich mieszkańców.
W programie zachęcamy osoby z niepełnosprawnościami do udziału w spisie powszechnym. Opowiadamy też, w jakim stopniu dostępna jest Politechnika Białostocka dla niepełnosprawnych studentów i na jaką pomoc mogą oni liczyć, jeśli zdecydują się na naukę w tej uczelni.
Goście Alicji Pietruczuk:
- Dorota Wyszkowska - z białostockiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego
- Tomasz Jastrzębski - pełnomocnik rektora Politechniki Białostockiej
Od kilku lat Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży włącza w swoje artystyczne działania osoby z niepełnosprawnością. I to nie tylko jako publiczność, ale coraz śmielej zaprasza takich - nawet nieprofesjonalnych - artystów, również na scenę.
Poprawa jakości życia i możliwości zatrudnienia mieszkańców Białegostoku i powiatu białostockiego, którzy są zagrożeni wykluczeniem z rynku pracy z powodu problemów zdrowotnych. To główne cele projektu "Rehabilitacja + aktywizacja = powrót do pracy". Szanse na udział w nim ma 720 osób. M.in. o tym projekcie dziś powiemy.
Uczelnie, które tworzone były wiele lat temu nie zawsze mają wnętrza przystosowane do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami. A nawet jeśli nie mają braków w infrastrukturze, to mogą wprowadzać dalsze udogodnienia oraz szkolić swoją kadrę i personel do pracy z osobami wymagającymi nieco innego traktowania.
Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać.
Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mają prawo do różnych ulg, świadczeń i zwolnień z opłat, które mogą ułatwić im codzienne życie. Należą do nich m.in. zwolnienia podatkowe, ulgi w transporcie, dostęp do sanatoriów, skrócony czas pracy i wiele innych.
Postępy w rehabilitacji są, ale nadal potrzeba czasu i pieniędzy. W "Bez barier" wracamy do historii Ewy z Białegostoku - uroczej dziewczyny, która miała poważny wypadek i walczy o powrót do sprawności.
Tydzień kultury uczniowskiej z balem karnawałowym, a zaraz potem przygotowanie do walentynek - kalendarz imprez w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży niczym nie odbiega od tego w innych placówkach oświatowych.
Kręgi Wsparcia to praca nad zabezpieczeniem przyszłości, zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzice odejdą. Pionierem tej inicjatywy jest działające w Białymstoku Stowarzyszenie "My dla innych".
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach to organizacja, która niesie wsparcie i pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w każdym wieku.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska