Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jeździmy, spacerujemy, oglądamy, wybieramy te najpiękniejsze – dla nas – podobno nie ma takiego drzewka, które podobałoby się wszystkim, każdy musi wybrać to swoje, jedyne i niepowtarzalne.
Taka nasza musi mieć coś naszego np. ozdoby, które sami zrobimy. Inspiracje podrzucał Piotr Gutowski z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Oprócz pierników tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka, dzwoneczki a okazuje się, że wszystkie one mają swoją symbolikę.
Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). Jabłka zapewnić miały zdrowie i urodę. Orzechy zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę. Papierowe łańcuchy wzmacniać mają rodzinne więzi i chronić dom przed kłopotami. Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia. Anioły mają opiekować się domem.
Może szukacie pomysłu na taką choinkę do swojego pokoju, dla babci. Zapewniam Was, że zdążycie jeszcze ją zrobić, a nawet wykorzystacie do tego to, co znajdziecie podczas świątecznych porządków.
Taka samodzielnie zrobiona choinka może stać się nową domową tradycją przedświąteczną. Możecie też pochwalić się nam, robiąc zdjęcia i wysyłając na adres: bajkowy@radio.bialystok.pl.
Choinka w centrum Białegostoku przypomina, że święta tuż tuż... Kartki świąteczne trafiają do naszego studia. Gdybyśmy je wszystkie rozłożyli, to zamiast śniegu przykryłyby nasze radiowe biurka. Przed nami spokojny, pachnący goździkami, piernikami i pomarańczą czas świętowania.
Wokół czuć już klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Ulice i parki rozświetlają kolorowe lampki, a w radiu coraz częściej słychać świąteczne piosenki.
W różnych punktach miasta pojawiły się stragany z choinkami przy większych mniejszych parkingach osiedlowych przy sklepach możemy już wypatrywać tej najładniejszej, która stanie w naszym domu.
Pojawiają się świąteczne ozdoby na ulicach, lampki na miejskich choinkach. Pierwsze grudniowe okienka w kalendarzu adwentowym już otwarte.
Przed nami Dzień Misia i to już 25 listopada. A kto z nas nie uśmiechnie się na widok pluszowego misia? Każdy posiada bądź posiadał tego własnego, swojego, ulubionego.
W bajkowych tropach zabierzemy was do krainy czarnego kota, bo właśnie 17 listopada ma swoje święto.
Listopad kojarzy się nie tylko z kolorami jesieni, ale też barwami biało-czerwonymi. Już w poniedziałek jedenasty listopada - czyli Narodowe Święto Niepodległości. W Bajkowych Tropach porozmawiamy o patriotyzmie, zajrzymy też do naszej naturalnej apteczki, a Adelka - nauczy się, że wszystko jest trudne, nim stanie się łatwe.
Dzień dobry! Tu bajkowe tropy. Mamy nadzieję, że wszyscy zdążyli już nacieszyć oczy podczas spacerów złotymi i pomarańczowymi liśćmi, bo dmuchające od kilku dni wietrzysko jakby się uparło, by większość z nich zrzucić z drzew pod nasze stopy… Zgodnie z nazwą miesiąca, który właśnie się rozpoczyna - listopad.
Liście zmieniły swój kolor. Ile odcieni brązu, żółtego, pomarańczowego potrafi wyczarować natura... Zatrzymajcie się pod jakimś liściastym drzewem, nawet jeśli już wszystkie liście z niego spadły tym lepiej.
Prowadzący:
Olga Gordiejew