Niedźwiedzica Jola, żołędzie dla zwierząt i podróże po drewnianym Podlasiu

18 października 2020

Wypchana niedźwiedzica Jola dołączyła do wystawy zwierząt w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku, fot. Marcelina Markowska
Wypchana niedźwiedzica Jola dołączyła do wystawy zwierząt w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku, fot. Marcelina Markowska



0:00
0:00
Niedźwiedzica Jola, żołędzie dla zwierząt i podróże po drewnianym Podlasiu | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tydzień, który za nami przyniósł nam zaskakującą informację, która jednych bardzo ucieszyła, innych zadziwiła, a chodzi o to, że do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego w Białymstoku trafiła niedźwiedzica Jola, która przez ponad 30 lat mieszkała w białostockim Akcencie ZOO. Była symbolem tego miejsca, a teraz możemy ją oglądać na wystawie zwierząt, gdzie ma pomagać w edukacji najmłodszych.

Niedźwiedzica Jola urodziła się w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. Do białostockiego ZOO trafiła jako półtoraroczny niedźwiedź. Gdzie przez długie lata kumplowała się z niedźwiedzim kolegą – Grzesiem. To ważne niedźwiedzia nie wolno mylić z misiem, o czym przekonuje Andrzej Karolski.

To co, po południu spacer do białostockiego Akcentu ZOO.

Przypominam, że jesienią mile widziane są tam żołędzie, którymi zajadają się m.in. jelenie, dziki czy żubry. Najpierw więc maszerujemy do lasów, parków i rozglądamy się uważnie, zbieramy do kieszeni, woreczków, reklamówek. Najpierw możemy pobawić się nimi sami, zwłaszcza jeśli dorzucimy kilka garści kasztanów, a potem zanosimy… do ZOO. Można je przekazywać do końca listopada.

W Bajkowym południku odkrywamy Podlasie z niezwykłym przewodnikiem. To „Podróże po drewnianym Podlasiu” wydane przez PB przy wsparciu Zarządu Województwa Podlaskiego. Odwiedziliśmy już Krainę Otwartych Okiennic. Były Soce, Puchły i Trześcianka, były Budy, a dziś przed nami Koźliki. Do skansenu w Koźlikach zabierze nas Kamil Barszczewski z Wydziału Architektury PB.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Lato i Dzień Taty


W kalendarzu rozgościło się lato i Dzień Taty!!! To właśnie dzięki niemu umiemy jeździć na rowerze lub odróżniamy marki samochodów. To on pierwszy raz zabiera nas na mecz i zaraża pasją do sportu, do książek, do majsterkowania, gotowania.



Latawce


Za nami święto dobrych rad i Dzień Wiatru, na co dzień pewnie się nie zastanawiamy - ile dobrego może nam dać podmuch przyjemnego wiatru? A ciekawe, czy wiatr może pomagać w dobrej zabawie?



Dzień Przyjaciela


Za nami Dzień Dobrej Oceny. W czerwcu to one zajmują głowy wszystkich szkolniaków na niespełna dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego.



Światowy Dzień Roweru


Dzień dobry! Tu Bajkowe tropy. Za nami Dzień Dziecka, przed nami Światowy Dzień Roweru.



Dzień Mamy


Mam nadzieję, że wszyscy pamiętali, że obudziliśmy się w jednym z najpiękniejszych dni w roku – to oczywiście Dzień Mamy.



W maju nie brakuje okazji do świętowania - jest dzień dobrych uczynków, dzień bliźniąt, ale też dzień pszczół


Lubię maj, bo prawie w każdym dniu tego miesiąca nie brakuje okazji do świętowania. Dziś dzień dobrych uczynków i dzień bliźniąt. Jutro dzień pszczół, a pod koniec tygodnia świętują żółwie i ślimaki.



Aktywne spędzanie czasu


Białystok Biega - a my razem z nim!



Majówka


Niektóre owocowe krzaki już zgubiły drobne płatki inne dopiero obsypują się kwiatkami, przyroda wystroiła się na ten pierwszy długi majowy weekend, tak byśmy intensywniej mogli cieszyć się tym co wokół nas.



Podpowiadamy, co robić wiosną w plenerze


Kwiaty na drzewach owocowych odurzają zapachem, wszystko budzi się do życia, a jedno spojrzenie za okno wystarczy by dostrzec, że zazielenił nam się wiosennie świat. I możemy cieszyć się spacerami, które nastrajają pogodnie!




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok