Radio Białystok | Magazyny | Akademia życia | Matura - po zdalnym nauczaniu i w cieniu wojny na Ukrainie
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Najpierw niekończąca się pandemia, teraz wojna na Ukrainie, tuż za naszą granicą - to zapewne nie sprzyja skupieniu i koncentracji na nauce. A tymczasem 4 maja rozpoczyna się egzaminacyjny maraton maturalny. Mimo że z pewnymi ułatwieniami, bo bez obowiązkowych egzaminów ustnych, to jednak - zważywszy na okoliczności - wcale nie łatwy.
Jakie są nastroje tegorocznych maturzystów? Czego się najbardziej obawiają? Jak sobie poradzić z maturalnym stresem?
Goście Izy Serafin:
- Zuza Szymaniuk i Barbara Jakubowska - maturzystki z VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
- Maciej Gierałtowski - maturzysta z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku
- Kaja Brajczewska - doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że wiedza, którą zdobyliśmy w szkole czy na studiach wciąż nie jest wystarczająca. Świat galopuje w takim tempie, że musimy się dokształcać nieustannie - po prostu po to, by nadążać.
Czy perfekcjonizm - powszechnie uznawany za pozytywny i pożądany - rzeczywiście taki jest? Czy w ogóle jest dobry i zły - destrukcyjny - perfekcjonizm?
Presja rówieśników, idealne postaci z mediów społecznościowych, a do tego zmiany hormonalne - młodzi ludzie, zarówno ci podstawówkach, jak i liceach, coraz częściej mają problemy z akceptacją siebie. Ciągłe porównywanie się, hejt w sieci, a nawet oczekiwania rodziców, prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości.
Na szczęście minęły już czasy, kiedy o dzieciach z ADHD mówiono, że to takie żywe srebra i uważano to schorzenie za taką kłopotliwą, ale jednak dość uroczą cechę charakteru. Dziś już wiadomo, że to poważny problem, którym należy się zająć, by pomóc dziecku, ale też sobie, by lepiej funkcjonować w życiu.
Nierealne wzorce, które podsuwają media społecznościowe albo generuje sztuczna inteligencja, presja rówieśników, stres szkolny i cyberprzemoc. To może prowadzić do zaburzeń odżywiania u młodych ludzi. Okazuje się jednak, że są też inne - mniej oczywiste czynniki - jak życie płodowe czy relacje z matką. Warto je poznać. Warto też wiedzieć, jak zapobiegać różnym...
Kilkanaście organizacji, zajmujących się pomocą, skrzyknęło się i stworzyło wielką charytatywną kooperację na rzecz ciężko chorej 11-miesięcznej Marysi.
Produkują podcasty, są wolontariuszami, a teraz będą prowadzić warsztaty w szkołach średnich w ramach projektu "Zwolnieni z teorii".
Eksperci podkreślają, że tej choroby absolutnie nie można lekceważyć, bo jest bardzo groźna i bywa śmiertelna. Chodzi o depresję, z którą - według oficjalnych danych - boryka się w Polsce około miliona 200 tysięcy osób.
Czy można żyć bez miłości, jakie są jej różne oblicza, jak ewoluuje w kolejnych latach związku i co się dzieje w naszym organizmie, kiedy kochamy?
Prowadzący:
Iza Serafin