Kiedy powinniśmy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry

14 stycznia 2022

fot. Antonioguillem/stock.adobe.com
fot. Antonioguillem/stock.adobe.com



0:00
0:00
Kiedy powinniśmy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Złe samopoczucie, drażliwość, smutek czy bezsilność - takie stany dotykają chyba każdego z nas. Często wystarczą chwila odpoczynku, relaksu czy innych prostych zabiegów, by wszystko wróciło do normy. Zdarzają się jednak sytuacje, i to wcale nierzadko, że to nie wystarcza i potrzebujmy pomocy specjalisty. Na jakie wsparcie możemy liczyć i do kogo się zwrócić?



Goście Izy Serafin:


- prof. Beata Galińska-Skok - ze Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii  

- Julita Maleszewska - psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom

- Jarosław Polecki - psycholog, psychoterapeuta, interwent kryzysowy z Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Białymstoku


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Święta wylogowane do życia


Przed nami piękne święta Bożego Narodzenia. Jak nie "zajeździć się" w trakcie przygotowań do świąt oraz jak odnaleźć ich prawdziwy sens?



Młodzi białostoczanie nie mają miejsc do spotkań


Białystok dobrze wypada pod względem obiektów sportowych, ale brakuje miejsc do swobodnej realizacji np. pasji artystycznych i networkingu osób o zainteresowaniach innych niż sportowe. Tak wynika z badań, które przeprowadzili uczestnicy tegorocznej edycji projektu "Rada Uzdolnionych 4Z" w Fundacji Uzdolnieni.



Mądrość seniora


Jak wygląda życie seniora, co zrobić, żeby je uprzyjemnić, a także o tym, co w życiu najważniejsze.



Rodzina – przestrzeń bezpiecznego dzieciństwa


To fundament, na którym wszystko się buduje. Właśnie w rodzinie uczymy się miłości, szacunku, zaufania, to tam przekazywane są tam różne wartości, tam zdobywamy wiedzę uczymy się nawiązywania i pielęgnowania relacji międzyludzkich. Dlatego jeśli w tej rodzinie nie dzieje się dobrze, coś pęka, to wszystko odbija się na dzieciach i potem rzutuje na całe ich życie.



Jak sobie radzić z jesienną chandrą?


Coraz krótsze dni, mało słońca i dżdżysta przeważnie pogoda nie mogą nastrajać optymistycznie. Stąd u wielu z nas pojawia się przygnębienie, smutek, czasami nadmierna płaczliwość, bezsenność, a co za tym idzie rozdrażnienie i utrata energii.



Czym jest przemoc wobec dzieci?


Czym jest przemoc wobec dzieci, jak wpływa na całe życie tego krzywdzonego w dzieciństwie człowieka i wreszcie - jak na to reagować - o tym Iza Serafin ze swoimi gośćmi z Centrum Pomocy Dzieciom rozmawiała w "Akademii Życia".



Jak skutecznie wypoczywać


Kolejne badania potwierdzają, że Polacy nie potrafią odpoczywać. Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku to u nas norma. Według raportu „Łączy nas zdrowie” blisko 60 procent Polaków pracuje wieczorami lub w dni wolne. Głównie przez nadmiar obowiązków lub oczekiwania pracodawcy.



Dlaczego osoby 50+ mają problemy ze znalezieniem pracy?


Mają nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie. Są lojalni i odpowiedzialni, wydają się cenni i pożądani na rynku pracy, więc dlaczego mają problem ze znalezieniem zatrudnienia? To tzw. silversi - osoby 50 lub 55 plus - nazywani tak (dość stereotypowo) ze względu na siwe włosy.



W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeuty?


Jeszcze kilka lat temu korzystanie z pomocy psychologa czy psychoterapeuty było uważane za oznakę słabości. Dziś jest bardziej powszechne, bo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że w sytuacjach kryzysowych warto tego wsparcia jednak poszukać.




 
 

Prowadzący:

Iza Serafin



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok