Pandemiczny początek roku szkolnego

3 września 2021

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Odpowiedzialność w szkole w czasie pandemii | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niestety, w tej pandemii pewne jest to, że nie ma nic pewnego. Tak więc musimy być elastyczni, gotowi na ewentualne zmiany, ale też odpowiedzialni i rozsądni, bo - wbrew pozorom - wiele tu zależy od nas - teraz jak mamy szczepionki przeciw COVID 19 - tak właśnie jest. 

O tej pandemicznej odpowiedzialności, elastycznym podejściu do rzeczywistości - chodzi tu zwłaszcza o nasze dzieci - mówią goście Izy Serafin:

Joanna Węglarz - psycholog, terapeutka

Szymon Bielonko - lekarz rodzinny 


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Młodzi mediatorzy wybierają się na wakacje


Grupa uczniów z II LO w Białymstoku odbiera certyfikaty za swoją ciężką, pozalekcyjną działalność. Nie chodzi o świadectwa, które dostają uczniowie w całym kraju. To certyfikaty ukończenia kursu dotyczącego mediacji rówieśniczych.



Zabójcza samotność


Czy rzeczywiście samotność jest aż tak destrukcyjna? Jak wpływa na naszą psychiką i zdrowie fizyczne? Czy można coś z tym zrobić?



Walczymy o dobrą formę - nie tylko na wakacje


Wszelkie badania pokazują, że Polacy coraz bardziej interesują się tematyką zdrowego stylu życia. Zdecydowana większość - bo blisko 70 procent ankietowanych - uważa, że odżywia się zdrowo. Z aktywnością może jest trochę gorzej, bo tylko nieco ponad 36 procent Polaków ćwiczy regularnie, co piąty nie uprawia żadnego sportu.



Czy sharenting jest niebezpieczny?


Nazwa "sharenting" powstała z połączenia dwóch angielskich słów: share (udostępniać, dzielić się) i parenting (rodzicielstwo). Określa zachowania rodziców, którzy mają tendencję do nadmiernego publikowania zdjęć swoich dzieci w mediach społecznościowych i relacjonowania niemal wszystkich momentów z ich życia.



Jak się uczyć szybko i skutecznie


Maturzyści już mają wakacje. Ale dla tych, którzy np. chcą poprawić oceny na koniec roku, przełom maja i czerwca to czas intensywnej nauki. Studenci też niebawem rozpoczynają sesję egzaminacyjną. Trzeba wkuwać, zaliczać lub pisać jakieś sprawdziany czy kolokwia, a czasu - zawsze za mało.



Do czego jest nam potrzebne krytyczne myślenie


Ten przedmiot wykładany jest na najlepszych światowych uczelniach, to także ważna pozycja w CV na liście kompetencji. Krytyczne myślenie pomaga przede wszystkim w podejmowaniu właściwych decyzji. Pozwala też skuteczniej negocjować czy bronić się przed manipulacją.



Mediacje w szkole


Zgodnie z definicją mediacja to procedura rozwiązywania różnych konfliktów w relacjach międzyludzkich, oparta na woli porozumienia stron, prowadzona przez mediatora, z poszanowaniem zasad dobrowolności, bezstronności szacunku i poufności. Czy tę metodę można też wykorzystać w szkole?



Pokolenie płatków śniegu


Pokolenie płatków śniegu. W ten sposób określa się osoby, które weszły w dorosłość po 2010 roku albo wchodzą teraz.



"AlienAkcept" - jak sobie radzić z wyobcowaniem i odrzuceniem


"AlienAkcept", czyli "Obcy Akceptuj" - to nazwa projektu, który pod okiem opiekunów realizują uczniowie V LO w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Iza Serafin



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok