Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jesteśmy teraz w okresie między 2024, a zbliżającym się 2025 rokiem. A są też w naszym regionie takie stalowe konstrukcje, które "przenoszą" nas z kolei nie w czasie, a z jednego miejsca na drugie. Odwiedzamy je z pasjonatem podróży Lechem Pileckim i Andrzejem Bajguzem.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia udajemy się do jednego z wielu miejsc w naszym regionie, gdzie szczególnie mocno czuć ich atmosferę. To drewniany kościół w Narwi. O nim opowiada pasjonat podróży Lech Pilecki w rozmowie z Andrzejem Bajguzem.
Są jeszcze takie obiekty w naszym regionie, które mimo zmieniających się epok nie przyszły do... lamusa. W tym celu, by opowiedzieć o jednym z niewielu już tego typu budynków, udajemy się do Knyszyna wraz z pasjonatem podróży Lechem Pileckim i Andrzejem Bajguzem.
W Mikołajki nie może być inaczej. Zaglądamy do miejsca w naszym regionie związanego ze św. Mikołajem.
W odcinku o wodzu naczelnym powstania listopadowego, generale dywizji Wojska Królestwa Polskiego Ignacym Prądzyńskim opowiada Lech Pilecki.
W odcinku o grupie religijnej, która w XVIII wieku uciekła z Rosji przed prześladowaniami cara i patriarchy moskiewskiego m.in. na Suwalszczyznę.
Odwiedzamy pewien park pałacowy w naszym regionie, który szczególnie pięknie prezentuje się w czasie kolorowej jesieni. Centralną jego częścią jest pałac zbudowany kilka wieków temu na sztucznej wyspie. Mowa o Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada o tym miejscu nam i Andrzejowi Bajguzowi.
"Polska jest jak obwarzanek. Wszystko, co dobre, jest na obrzeżach" tak mawiał Józef Piłsudski. Tuż przed 11 listopada odwiedzamy miejsce na obrzeżach, czyli w północno-wschodniej części naszego kraju, poświęcone pierwszemu marszałkowi Polski. Przewodnikiem jest pasjonat podróży Lech Pilecki, towarzyszy mu Andrzej Bajguz.
"Ten grób, to prawdziwe dzieło sztuki odlewniczej wielkiego inżyniera Karola hrabiego Brzostowskiego" - tak w swojej książce "Ach to Podlasie", która stała się pretekstem do naszych piątkowych audycji, pisze jej autor i podróżnik Lech Pilecki. O pewnym szczególnym miejscu w Dniu Wszystkich Świętych opowiada nam i Andrzejowi Bajguzowi.
W województwie podlaskim znajdziemy wiele kapliczek, które upamiętniają ważne wydarzenia z historii Polski. Często stoją one wśród łąk, lasów lub na skrajach wsi. O jednej z nich opowiada Lech Pilecki w rozmowie z Andrzejem Bajguzem.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz