Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. zaczęło się powstanie listopadowe. Jego wodzem naczelnym, generałem dywizji Wojska Królestwa Polskiego był Ignacy Prądzyński. W Augustowie właśnie przy ul. 29 listopada mieści się dworek tego generała. O nim pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada nam i Andrzejowi Bajguzowi.
W Muzeum Ziemi Augustowskiej jest też m.in. teczka rękopisów z notatkami Ignacego Prądzyńskiego z lat 1823-1824 oraz dokument potwierdzający prawa przed-mieszczanom Augustowa z podpisem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1792 r.
W odcinku o grupie religijnej, która w XVIII wieku uciekła z Rosji przed prześladowaniami cara i patriarchy moskiewskiego m.in. na Suwalszczyznę.
Odwiedzamy pewien park pałacowy w naszym regionie, który szczególnie pięknie prezentuje się w czasie kolorowej jesieni. Centralną jego częścią jest pałac zbudowany kilka wieków temu na sztucznej wyspie. Mowa o Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada o tym miejscu nam i Andrzejowi Bajguzowi.
"Polska jest jak obwarzanek. Wszystko, co dobre, jest na obrzeżach" tak mawiał Józef Piłsudski. Tuż przed 11 listopada odwiedzamy miejsce na obrzeżach, czyli w północno-wschodniej części naszego kraju, poświęcone pierwszemu marszałkowi Polski. Przewodnikiem jest pasjonat podróży Lech Pilecki, towarzyszy mu Andrzej Bajguz.
"Ten grób, to prawdziwe dzieło sztuki odlewniczej wielkiego inżyniera Karola hrabiego Brzostowskiego" - tak w swojej książce "Ach to Podlasie", która stała się pretekstem do naszych piątkowych audycji, pisze jej autor i podróżnik Lech Pilecki. O pewnym szczególnym miejscu w Dniu Wszystkich Świętych opowiada nam i Andrzejowi Bajguzowi.
W województwie podlaskim znajdziemy wiele kapliczek, które upamiętniają ważne wydarzenia z historii Polski. Często stoją one wśród łąk, lasów lub na skrajach wsi. O jednej z nich opowiada Lech Pilecki w rozmowie z Andrzejem Bajguzem.
Dzięki piątkowym radiowym wyprawom trafiamy dziś do miasta na południu naszego regionu, w którym kwitnie kultura ludowa. I o tym pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada Andrzejowi Bajguzowi i nam.
W naszym regionie są miejsca, gdzie podobno straszą duchy, zwłaszcza nocami, a kiedyś tętniło tam dyskotekowe życie. Lech Pilecki opowiada Andrzejowi Bajguzowi i nam o pewnym zagadkowym obiekcie.
Tym razem w audycji "Ach to Podlasie!" odwiedzamy Augustów, możemy tam spotkać Beatę - dziewczynę z Albatrosa.
Tym razem w audycji "Ach to Podlasie!" odwiedzamy prywatne muzeum motocykli Zdzisława Radziszewskiego w Drohiczynie.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz