Radio Białystok | Magazyny | Ach to Podlasie! | Izba pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Polska jest jak obwarzanek. Wszystko, co dobre, jest na obrzeżach" tak mawiał Józef Piłsudski. Tuż przed 11 listopada odwiedzamy miejsce na obrzeżach, czyli w północno-wschodniej części naszego kraju, poświęcone pierwszemu marszałkowi Polski. Przewodnikiem jest pasjonat podróży Lech Pilecki, towarzyszy mu Andrzej Bajguz.
A przypomnijmy, że 5 września 1919 roku do Szczuczyna zawitał marszałek Józef Piłsudski.
Tuż przed Bożym Narodzeniem w obrządkach wschodnich odwiedzamy cerkiew św. Mikołaja w Białowieży z ceramicznym ikonostasem.
Jesteśmy teraz w okresie między 2024, a zbliżającym się 2025 rokiem. A są też w naszym regionie takie stalowe konstrukcje, które "przenoszą" nas z kolei nie w czasie, a z jednego miejsca na drugie. Odwiedzamy je z pasjonatem podróży Lechem Pileckim i Andrzejem Bajguzem.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia udajemy się do jednego z wielu miejsc w naszym regionie, gdzie szczególnie mocno czuć ich atmosferę. To drewniany kościół w Narwi. O nim opowiada pasjonat podróży Lech Pilecki w rozmowie z Andrzejem Bajguzem.
Są jeszcze takie obiekty w naszym regionie, które mimo zmieniających się epok nie przyszły do... lamusa. W tym celu, by opowiedzieć o jednym z niewielu już tego typu budynków, udajemy się do Knyszyna wraz z pasjonatem podróży Lechem Pileckim i Andrzejem Bajguzem.
W Mikołajki nie może być inaczej. Zaglądamy do miejsca w naszym regionie związanego ze św. Mikołajem.
W odcinku o wodzu naczelnym powstania listopadowego, generale dywizji Wojska Królestwa Polskiego Ignacym Prądzyńskim opowiada Lech Pilecki.
W odcinku o grupie religijnej, która w XVIII wieku uciekła z Rosji przed prześladowaniami cara i patriarchy moskiewskiego m.in. na Suwalszczyznę.
Odwiedzamy pewien park pałacowy w naszym regionie, który szczególnie pięknie prezentuje się w czasie kolorowej jesieni. Centralną jego częścią jest pałac zbudowany kilka wieków temu na sztucznej wyspie. Mowa o Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada o tym miejscu nam i Andrzejowi Bajguzowi.
"Ten grób, to prawdziwe dzieło sztuki odlewniczej wielkiego inżyniera Karola hrabiego Brzostowskiego" - tak w swojej książce "Ach to Podlasie", która stała się pretekstem do naszych piątkowych audycji, pisze jej autor i podróżnik Lech Pilecki. O pewnym szczególnym miejscu w Dniu Wszystkich Świętych opowiada nam i Andrzejowi Bajguzowi.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz