Ach to Podlasie!


Ach to Podlasie!

Gdzie artystycznie wykuwa żelazo podlaski Hefajstos? Co się wydarzyło w polskich Termopilach? W którym miejscu w naszym regionie lądowały sterowce?  

Jakie historie wiążą się z Dworkiem Rousseau w Świnorojach koło Narewki, Dworkiem Gubernatora w Białowieży, Pałacem Lutosławskich w Drozdowie czy Zieloną Willą w Różanymstoku? Opowiada o tym pasjonat podróży Lech Pilecki w cyklu "Ach to Podlasie", a także o najpiękniejszych podlaskich kościołach, cerkwiach, synagogach, meczetach, molennach, ciekawych młynach, fortach, fabrykach, muzeach, zamkach, dworcach... i przede wszystkim osobowościach naszego regionu. 

Do tej pory w swojej kilkutomowej serii opisał około 500 miejsc w naszym regionie wartych odwiedzenia. Słuchamy o nich co piątek o 8:40 i 14:40!!! w PRB


Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy


Odwiedzamy pewien park pałacowy w naszym regionie, który szczególnie pięknie prezentuje się w czasie kolorowej jesieni. Centralną jego częścią jest pałac zbudowany kilka wieków temu na sztucznej wyspie. Mowa o Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada o tym miejscu nam i Andrzejowi Bajguzowi.



Izba pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie


"Polska jest jak obwarzanek. Wszystko, co dobre, jest na obrzeżach" tak mawiał Józef Piłsudski. Tuż przed 11 listopada odwiedzamy miejsce na obrzeżach, czyli w północno-wschodniej części naszego kraju, poświęcone pierwszemu marszałkowi Polski. Przewodnikiem jest pasjonat podróży Lech Pilecki, towarzyszy mu Andrzej Bajguz.



Krasnybór koło Sztabina - niezwykły, żeliwny nagrobek


"Ten grób, to prawdziwe dzieło sztuki odlewniczej wielkiego inżyniera Karola hrabiego Brzostowskiego" - tak w swojej książce "Ach to Podlasie", która stała się pretekstem do naszych piątkowych audycji, pisze jej autor i podróżnik Lech Pilecki. O pewnym szczególnym miejscu w Dniu Wszystkich Świętych opowiada nam i Andrzejowi Bajguzowi.



Brzeźnica koło Brańska - kapliczka wśród łąk


W województwie podlaskim znajdziemy wiele kapliczek, które upamiętniają ważne wydarzenia z historii Polski. Często stoją one wśród łąk, lasów lub na skrajach wsi. O jednej z nich opowiada Lech Pilecki w rozmowie z Andrzejem Bajguzem.



Hładyszka w Kleszczelach i rzeżbiarz Sławomir Smyk


Dzięki piątkowym radiowym wyprawom trafiamy dziś do miasta na południu naszego regionu, w którym kwitnie kultura ludowa. I o tym pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada Andrzejowi Bajguzowi i nam.



Zamek w Rybołach


W naszym regionie są miejsca, gdzie podobno straszą duchy, zwłaszcza nocami, a kiedyś tętniło tam dyskotekowe życie. Lech Pilecki opowiada Andrzejowi Bajguzowi i nam o pewnym zagadkowym obiekcie.



Beata - augustowska dziewczyna z Albatrosa


Tym razem w audycji "Ach to Podlasie!" odwiedzamy Augustów, możemy tam spotkać Beatę - dziewczynę z Albatrosa.



Prywatne muzeum motocykli w Drohiczynie - nie tylko dla fanów motoryzacji


Tym razem w audycji "Ach to Podlasie!" odwiedzamy prywatne muzeum motocykli Zdzisława Radziszewskiego w Drohiczynie.



Góra Strękowa, a u jej podnóża miejsce krwawej bitwy, określanej mianem "Polskie Termopile"


Tym razem w audycji Ach to Podlasie! opowieść o Górze Strękowej, z której rozciąga się piękny widok na dolinę Biebrzy i Narwi, a która była świadkiem krwawej bitwy z udziałem polskich żołnierzy.



Szlak Rękodzieła Ludowego w Czarnej Wsi Kościelnej


Tym razem w audycji Ach to Podlasie! o Szlaku Rękodzieła Ludowego w Czarnej Wsi Kościelnej i opowieść o kowalu Mieczysławie Hulewiczu.




 
 

PIĄTEK 8:40 i 14:40

Prowadzący:

Andrzej Bajguz



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok