Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowa konferencja w Białymstoku poświęcona Franciszkowi Skarynie
W Białymstoku odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona postaci białoruskiego humanisty, filozofa i drukarza Franciszka Skaryny. Rozpowszechniał on idee Renesansu na pograniczu wschodu i zachodu Europy.
500 lat temu wydał Biblię w języku starobiałoruskim
500 lat temu w czeskiej Pradze wydał on pierwszą drukowaną Biblię w języku starobiałoruskim. Jubileusz jest dobrą okazją, by przypomnieć postać Skaryny - mówi doktor Anna Janicka z Uniwersytetu w Białymstoku.
Obrady konferencji odbyły się w Białymstoku i Grodnie. Organizują ją wspólnie białoruscy naukowcy i Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.
2017 rok UNESCO ogłosił rokiem 500-lecia białoruskiego drukarstwa.
Franciszek Skaryna założył pierwszą drukarnię w Wielkim Księstwie Litewskim
Franciszek Skaryna urodził się w Połocku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego pod koniec XV wieku w rodzinie kupca. W 1504 roku rozpoczynał studia w Krakowie. W 1506 roku uzyskał na Akademii w Krakowie stopień bakałarza sztuk wyzwolonych. Pod koniec pierwszej dekady XVI wieku Skaryna otrzymał stopień magistra medycyny, a na początku 1510 roku – stopień doktora sztuk wyzwolonych. Dnia 5 listopada 1512 roku Skaryna został dopuszczony przez Radę Dyrektorów kolegium medycznego uniwersytetu w Padwie bez uiszczenia wymaganej opłaty do egzaminów na stopień doktora medycyny. Po ich zdaniu w dniach 6 i 9 listopada 1512 roku otrzymał ten tytuł naukowy.
Około 1517 roku Franciszek Skaryna założył w Pradze drukarnię. Dnia 6 sierpnia 1517 roku wydał pierwszą książkę – Psałterz – przetłumaczoną przez niego na język starobiałoruski. W sumie przez ponadroczną działalność w Pradze wydał dwadzieścia dwie księgi biblijne. Na początku lat dwudziestych XVI wieku Franciszek Skaryna zamieszkał w Wilnie, gdzie założył pierwszą drukarnię w Wielkim Księstwie Litewskim.